Tęsknisz do wiosny, kwiatów, zieleni, ogrodu, łąk? To sobie je namaluj. Albo wybierz się do najbliższej galerii sztuki, znajdź obraz, który zabierze Cię prosto w pachnący, migoczący barwami ogród. Niech Cię pochłonie. W każdej epoce żyło co najmniej kilku malarzy, którzy potrafili na płótnie stworzyć żywy obraz natury. Wykorzystajmy ten dorobek ludzkości w zimowym czasie, kiedy głód za pięknem doskwiera wyjątkowo dotkliwie.
MALARZ OGRODOWY
W jedwabnej, wzorzystej bonjource, w płóciennym fartuchu, w słomianym kapeluszu, w kaftanie (nie, niekoniecznie kaftanie bezpieczeństwa), w babuszach lub boso. Wychodzili o świcie, w upalne południe lub ostatniej, złotej godzinie do ogrodu. By malować. Malowaniem pojmowali całokształt ogrodu, jego ideę. Nawet jeśli skupiali się pozornie na detalu, to potrafili zawrzeć w nim każdy ogród świata, od Edenu począwszy. Oto 5 malarzy ogrodowych, którym udało się złapać boginkę Florę za kostkę:
#1 Oscar Claude Monet (1840-1926)
Jego słynny ogród w Giverny zasłużył na całą serię obrazów m.in.:
- Staw z nenufarami:zielona harmonia, 1899
- Japoński mostek w Giverny, 1890
- Ogród artysty w Giverny, 1900
Jednym z mniej znanych, lecz emanujący zapachami a nawet smakami jest obraz, zapraszający na lunch (1876-1877) do ogrodu w Argenteuil.
#2 Alfons Maria Mucha (1860-1939)
Jego wizerunki kobiet, oprawione w arabeski z kwiatów sprawiają wrażenie, jakby żaden z uwzględnionych elementów nie mógłby istnieć bez pozostałych. Istotni jest każdy detal i swoisty kształt, zarezerwowany dla danego gatunku. Kwiaty nie zlewają się w miks faktur i barwa, każdemu poświęcono tyle pełnej zachwytu uwagi, na ile zasługuje.
#3 Stanisław Wyspiański (1869-1907)
Nasz krakowski wielbiciel nasturcji, irysów i róż. Dla każdego botanika przeglądanie jego słynnych zielników to wspaniałe przeżycie. By zobaczyć jego kwiatowe dzieła, zamiast do galerii sztuki, można wybrać się do bazyliki oo. Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych 5 i zobaczyć jak światło słońca przesącza się przez irysowe witraże.
#4 Władysław Podkowiński (1866-1895)
Jak się okazuje nie tylko szalone konie sprawiały, że Podkowiński łapał za pędzel. Warto obejrzeć jego obrazy:
- Dzieci w ogrodzie, 1892
- W ogrodzie, 1892
- W agreście, 1981
#5 August Renoir (1841-1919)
A na koniec ciekawostka: istnieje obraz, na którym Renoir przedstawił Moneta, malującego ogród w Argenteuil. Spośród wielu ogrodowych obrazów Renoir, szczególnie urzekająca jest Droga pnąca się wśród traw, 1875.
MALUJEMY KWIATY
Nawet jeśli uważamy, że natura pozbawiła nas talentów malarskich, spróbujmy swoich sił. Nasze działo nie musi się podobać każdemu. Wystarczy, że będzie podobało się nam. Za modelki niech posłużą nam rośliny doniczkowe lub wazon, zapełniony burzą świeżych, obfitych kwiatów, mających w pogardzie kalendarzową porę. Wyposażmy się w podobrazie na miarę własnych aspiracji, w tubki z farbą i bukiet pędzli. Namalujmy sobie ogród.
Podobne tematy: