„KWIATKI” & SZTUKA.



Piękne „kwiatki”. Niektóre bardziej, niektóre mniej. Dziś odwiedzimy wystawę pod swobodnym tytułem: „Kwiatki„, która od 7.02-21.02.2020 trwa w Galerii New Era Art. Wystarczy lekko zboczyć w drodze na Rynek ulicą Anny. Dziś będziemy nie tyle podziwiać młodą sztukę (autorzy obrazów to studenci III roku krakowskiej ASP), co przyjrzymy się (po ogrodniczemu – botanicznie), jakie rośliny sportretowano.

„Posyłam kwiaty – niech powiedzą one

To, czego usta nie mówią stęsknione!”

Adam Asnyk „Kwiaty” (fragment)

ZA CZYM TĘSKNIĄ KWIATY

No cóż. Niektóre zobrazowane rośliny ewidentnie tęsknią albo za konewką albo światłem albo porcją biokompostu. Ficus elastica Adrianny Pajdak „O losie” byłby wdzięczny za przetarcie liści. Ale z pewnością widoczna na obrazie, zamyślona głęboko modelka zaraz po pozowaniu wzięła wilgotną szmatkę i szybko przywróciła roślinie jej naturalny blask.  Na obrazach powtarza się egzotyczny motyw palm i ciepłych, terakotowych donic.

MORISSOWY AKANT

Oliwia Smoleń – Acanthus

Najlepiej wyeksponowanym obrazem wystawy jest Acanthus O. Smoleń. Pastelowe tonacje nastrajają pozytywnie i sprawiają, że ma się ochotę chłonąć światło, emanujące z płótna. Jakie „kwiatki” znajdziemy na tym obrazie? Tytułowy Acanthus stanowi morissowe tło, zbudowane z antycznego motywu ornamentalnych liści akantu miękkiego (A. mollis). A jaki pęd spowija modelkę? Ruscusruszczyk, dostępny w pracowniach florystycznych powszechnie w postaci girlandy – prawdopodobnie sztucznej, co sugeruje powtarzalny schemat ulistnienia (przynajmniej wiemy, że przy powstawaniu obrazu  nie ucierpiała żywa roślina, zmuszana do wyczerpującego, wielogodzinnego pozowania).

ZAGADKA PERUNOWEGO KWIATU

Monika Kwolek – Perunowy kwiat

Tytuł obrazu sugerowałby mityczny kwiat paproci. Na obrazie jednak trudno się go doszukać. Modelkę zdobią palmowe cienie, w tle widać zarysy wielkich, owalnych liści – być może królewskiej Strelizi? Czy i ona, lecz młodociana znajduje się na pierwszym planie obrazu? Pomarańczowy, rajski kwiat rozwiązałby tę zagadkę szybko. Lecz przyjrzyjmy się bliżej obrysowi, wielkości i barwnemu unerwieniu. Podejrzenie pada głównie na marantowate. Hipotezy są trzy:  Calathea 'Triostar’, Ctenanthe lub Aglaonema 'Pink Moon’ o najkrąglej ukształtowanych wierzchołkach liściowych.

Jeśli niektórzy wolą przyjrzeć się dokładniej sportretowanym obrazom (i rozwiązać perunową zagadkę) wystawa „Kwiatki” trwa do 21 lutego 2020.


Scroll to Top