BEZ PODLEWANIA, BEZ DBANIA?

OP_Blog_porost bez podlewania przepis na zieleń Autor: Corinna Frączek


Cieszące się coraz większą popularnością ściany z mchu tak naprawdę “porasta” nie mech, a porost: chrobotek reniferowy (Cladonia ragniferina). Jest to niesamowity gatunek z pogranicza świata glonów i grzybów o drzewkowatym pokroju i zachowujący zielone, atrakcyjne wybarwienie, nawet pozostając bez kontaktu z podłożem.

Te cechy zostały wykorzystane przy tworzeniu z owych porostów modułów, a nawet całych, zielonych powierzchni.

mediolanPrezentacja ścian z chrobotka na festiwalu Design’u w Mediolanie.

Zielona ściana z chrobotka nie wymaga pielęgnacji, nawożenia ani nawadniania. Wystarczy, że wilgotność powietrza będzie w granicach 40-60%, co jest standardową wartością w pomieszczeniach, gdzie regularnie przebywają ludzie (w wydychanym powietrzu znajduje się para wodna).

Warto rozważyć tę formę zieleni we wnętrzach, gdzie nie ma dostępu światła, bowiem porosty nie stracą wybarwienia nawet w głębokim cieniu.

slupy

Ze względu na łatwość montażu i minimalne wymagania często znajdują zastosowanie nie tylko w biurach, ale także w lokalach użyteczności publicznej, gdzie odwołania do natury podkreślają atuty firmy np. w salonach SPA, gabinetach kosmetycznych i klinikach estetycznych. Świetnie spisują się również w restauracjach czy hotelach.

sypialnia

Dostępne są różne warianty barwne chrobotka, co daje możliwość zgrania tonacji np. z firmową kolorystyką, by utrzymać spójność komunikacji wizualnej.

biuro


Możliwość zamówienia montażu ściany z porostami znajduje się w ofercie Office Plant.

6 thoughts on “BEZ PODLEWANIA, BEZ DBANIA?”

 1. Widziałam takie na targach w Mediolanie.
  Dlaczego wszyscy nazywają to mchem, skoro
  to nie jest mech, jak wynika z wpisu!?
  PS. Czy to jest jadalne?

  1. Jest to porost ale i w Polsce jak wskażemy komuś na mech, który rośnie w lesie powie, że to mech nie porost;)

 2. Osobiście uważam, że to super rozwiązanie i idealna alternatywa dla ogrodów wertykalnych. Nie trzeba podlewać, przycinać, nie wymaga światła itp. Super sprawa i godna polecenia jak innowacyjne rozwiązanie.

 3. Chrobotek na zywo wyglada swietnie! Czy ktos tylko wie jak go przymocowac? Czy mocowac go bezposrednio do sciany czy do korka lub jakiejsc płyty?

  1. Corinna Fraczek

   Panie Adamie,

   chrobotek jest dostępny w gotowych panelach o powierzchni 1m2 do montażu na ścianach etc.
   Na zamówienie można zamówić również chrobotkowy moduł o dowolnej formie i wymiarach.

 4. a jakieś balkonowe nie wymagające podlewania mogliby Państwo polecić? wszystko nam w firmie schnie nie ma kto podlewać mamy dwie donice przy wejściu i co się posadzi to po tygodniu teraz pada.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top