ORCHIDEE – KLEJNOTY DŻUNGLI.


Office Plant Blog_Orchidee klejnoty dżungli Kraków porady ogrodnicze Autor: Corinna Frączek


Ponoć orchidee posiadają magiczną moc, zapewniającą siłę i płodność. Okupione trudami dalekich podróży do amazońskich i azjatyckich dżungli, krwią konkurujących ze sobą dostawców i połaciami wyrąbywanych lasów, storczyki od XVI wieku zajmują zaszczytne miejsce najbardziej pożądanych roślin.

Najpierw zapraszamy na wyprawę do dżunglii. Oto jak wygląda pozyskiwanie storczyków do badań botanicznych ze stanowisk naturalnych /Ekwador 1993/:

Uprawa in vitro ułatwiła ich mnożenie i zwiększyła dostępność, jednak nie umniejszyła ich urodzie. Należy jednak pamiętać, że są to wymagające, specyficzne rośliny. Jak prawidłowo je pielęgnować?

W pierwszej kolejności należy zidentyfikować grupę przynależności orchidei:

EPIFITY

EPIFITY – NA DRZEWACH

Epifity: storczyki w naturze rosnące na drzewach, w szczelinach kory, gdzie gromadzi się woda. Epifityczne gatunki storczyków hodowane są w przeźroczystych pojemnikach ze względu na zielone „pędy”, będące korzeniami powietrznymi fotosyntetycznie czynnymi, przystosowanymi do wychwytywania wilgoci z powietrza. Wymagają dużej ilości rozproszonego światła. Typowy epifit: Phalaenopsis.

or

GEOFITY – NA ZIEMI

Geofity o licznych, cienkich korzeniach pokrytych włośnikami uprawiane w specjalnym substracie glebowym, przygotowanym na bazie mchu torfowca, kompostu liściowego, kory sosnowej czy węgla drzewnego można umieszczać w zwyczajnych pojemnikach. Gruntowe gatunki orchidei to np. Cymbidium, Dendrobium.

cymbidium

UPRAWA STORCZYKÓW

Podlewanie, a raczej nawadnianie orchidei oparte jest na podstawowej zasadzie: doniczka nie stoi w wodzie. Należy utrzymywać wilgotność powietrza np. poprzez ustawienie pojemnika na kamykach na dnie okrywki. Gromadząca się tam woda będzie odparowywała i nawilżała korzenie roślin, jednak nie będzie miała z nimi Bezpośredniej styczności. Należy pamiętać, by woda była odstana i miękka o odczynie 4-4,5pH. Wilgotność powietrza optymalna do uprawy orchidei to 70-80%Dawki nawozowe dozować należy w minimalnych stężeniach (0,01-0,05%) i nie częściej niż 1 raz w miesiącu.

Determinantem kwitnienia u orchidei nie jest bowiem tylko nawóz, a długość dnia i temperatura powietrza:

  • Wyższe temperatury latem (20-25oC), zimą chłodniej: Phalaenopsis (zimą 15-16oC), Miltonia.
  • Umiarkowane temperatury latem (18-22oC), niższe zimą (16-18oC): Cattleya i Coelogyne
  • Niższe temperatury (18-20oC, nocą 16oC): Cymbidium.

Ze względu na specyfikę wymagań orchidee najlepiej jest uprawiać w specjalnych orchidariach lub wybrać gatunki stosunkowo łatwiejsze w uprawie np.: Phalenopsis x, Dendrobium nobile, Oncidium sp. (motylek), Cymbidium sp., Zygopetalum mackami, Cattleya xMiltonia i Miltoniopsis.

orchid1

Ciekawostka: Należy pamiętać, że wręczana w prezencie symbolizuje skryte, głębokie uczucie do osoby obdarowywanej.


Scroll to Top