ZIELONE FABRYKI W BIURACH

OP_Blog_Zielone Biuro


 Ludzki mózg zużywa ponad 20% dostarczonego do organizmu tlenu i jest niezwykle wrażliwy na jego niedobory we wdychanym powietrzu. Dorosły człowiek oddycha przeciętnie ok. 16 razy na minutę, a wciągu godziny przez jego płuca przechodzi około 50m3 powietrza, które w niewietrzonym pomieszczeniu staje się coraz uboższe w tlen.

Objawy niedotlenienia to m. in.:

  • osłabienie
  • spadek koncentracji
  • senność
  • drażliwość
  • ból głowy
  • nudności

1

W przestrzeniach biurowych wietrzenie pomieszczeń, choćby ze względu na miejskie zanieczyszczenia pozostaje sprawą raczej problematyczną, a klimatyzacja u większości osób wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz podrażnienia śluzówek i oczu.

Jak zatem uzupełnić udział procentowy tlenu, do optymalnej wartości ok. 21%?

2

Odpowiedź jest bardzo prosta: umieścić w pomieszczeniach rośliny, produkujące w procesie fotosyntezy czyste O2!

Ponadto filtrują powietrze, wychwytując kurz, dwutlenek węgla, a niektóre gatunki również substancje szkodliwe dla człowieka, jak np. formaldehydy.

Aktualne trendy projektowania indoor przewidują rozlokowanie roślin w takiej ilości i rozmieszczeniu, by przywracać równowagę składu powietrza w lokalach użyteczności publicznej, tak by przez cały czas uzyskiwać maksymalną efektywność pracy osób zatrudnionych w danych pomieszczeniach, a ponadto utrzymywać ich w pozytywnym nastroju.


Jak prawidłowo aranżować rośliny we wnętrzach można również przeczytać na Blogu Office Plant.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top