Dziś pospacerujemy po cienistych, krakowskich podworcach, łapiąc oddech od sierpniowego skwaru, który zamienia płytę Rynku w patelnię. Jak przyjemnie móc skryć się w jednym z tak licznych dziedzińców, przysiąść lub położyć się nawet na drewnianej, ogrodowej ławce i stygnąć powoli w chłodzie bijącym od posadzki z piaskowca i kamienicznych elewacji.
W podworcu kamienicy Jana Wolnego zamiast klimatyzacji świetnie spisują się bujne, soczyście zielone krzewy a nawet drzewa w odświeżająco lodowatoniebieskich lub skaliście grafitowych donicach z wysokiej jakości ceramiki. Lekki chłód, panujacy na dziedzińcu sprzyja wegetacji roślin. Białopienne brzozy nadal mają wiosenny odcień drobnego listowia. Kaliny, pęcherznice, grujeczniki czy pstre derenie czują się świetnie, pomimo stosunkowo niewielkich pojemników, w jakich znajduje się ich system korzeniowy.
Jak co sezon do stałej, drzewno-krzewiastej „bazy” dołączane są barwne akcenty w postaci letnich roślin balkonowych. Odpowiednio dobrane do półcienia gatunki sezonowe to:
- pokrzywowiec szortkowłosy ( Coleus blumei )
- nieciepki nowogwinejskie ( Impatiens hawkeri )
- lobelia przylądkowa ( L. erinus )
- wilczomlecz dziurawcolistny ( Euphorbia hypericifolia ) 'Diamond Frost’
- starzec popielny (Senecio cineraria )
- bluszczyk kurdybanek ( Glechoma hederacea ) 'Variegata’
- fuksja, ułanka ( Fuchsia sp. )
- begonia bulwiasta, ukośnice ( Begonia xtuberhybrida ).
Powyższe gatunki nie wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych, a dobrej jakości sadzonki z łatwością dotrwają do pierwszych przymrozków. Barwne kwiaty i pstre liście sprawiają, że nawet z zasady cieniste podworce nie są już szare i ponure. Neonowe kwiaty begoni bulwiastych i niecierpków wieczorową porą zdają się jarzyć własnym światłem.
W cieniu dobrze czują się także pewne popularne gatunki, które kojarzą się raczej z roślinami doniczkowymi. Na czas lata jednak równie dobrze można wykorzystać je np. w roli dekoracji restauracyjnego ogródka przy Karmelickiej. W potężnych donicach zobaczyć tam można okazałe szczawiki trójkątne ( Oxalis traingularis ), begonie Red Dragon, czy klonik mieszańcowy ( Abutilon hybridum ) o cytrynowożółtych kwiatach, pięknie współgrającymi z pinkowymi kwiatami niecierpka nowogwinejskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich (nie tylko turystów!) do zwiedzania Krakowa pod kątem poszukiwań takich ogrodowych klejnotów, które porozrzucane są po całym mieście.
Podobne tematy na Blogu Office Plant: