STRASZNE ROŚLINY.


Office Plant Blog_straszne rośliny Halloween 2018 Kraków


Co prawda nie są znane przypadki, kiedy ktoś przestraszył kogoś rzeżuchą, ale w świecie roślin roi się od naprawdę strasznych roślin. I nie mówimy tu o straszliwie ekspansywnych chwastach, czy przerażająco drogich bonsai. Każdy, kto wracał kiedyś nocą przez las wie, że w odpowiedniej aranżacji grozę budzi nawet niewinna gałązka, która niczym dziwnie koścista dłoń smagnie w mroku lekko po karku… Na dziś, dla Czytelników rozmiłowanych w horrorach, przygotowaliśmy 5 strasznych roślin, przypominających czaszki, duchy, nietoperze czy mózgi.

1. Mammilaria elongata ssp. cristata – “roślina mózg”

Office Plant Blog_straszne rośliny Halloween 2018 Kraków straszne rosliny 2 mozg(1)

Kaktus o tak pofałdowanej strukturze, że wiele ludzkich mózgów mogłoby mu  wynikającej z formy, potencjalnie wysokiej inteligencji pozazdrościć! Faliste, splątane, mocno zbite struktury tworzą półkolistą formę. Jeśli w tym kaktusim mózgu powstają jakieś myśli, z pewnością są lekko kosmate. Meksykański sukulent kocha słońce, lekkie podłoże i podlewanie raz na 2-3 miesiące.

2. Monotropa sp. – korzeniówka.

straszne rośliny 3 korzeniowka(1)

Pozbawione chlorofilu pędy Monotropa wyglądają jak niewinne, roślinne duszyszki, unoszące się w mglistej strefie leśnego runa. Nie są jednak tak do końca niewinne – korzeniówki funkcjonują w trybie półpasożytniczym na tkankach grzybni. Ciekawostka: według ludowych przekazów nigdy, ale to nigdy nie należy zrywać tych kwiatów.  Wyrastają one bowiem ze świata zmarłych, których budzi niemy krzyk łamanych, kruchych pędów. Szybko po zebraniu, dosłownie w oczach brunatnieją – oznacza to, że zbliża się do nas Śmierć we własnej osobie (głuchy śmiech).

3. Antirhinum majus – lwia paszcza

Office Plant Blog_straszne rośliny Halloween 2018 Kraków

Lwia paszcza – bo taka jest zwyczajowa i powszechnie znana nazwa tej rośliny, już sama w sobie brzmi trochę groźnie. Ale kiedy wyżlin przekwita, w miejsce barwnych, lwich paszcz pojawiają się… czaszki. Zbrązowiałe, zaschnięte torebki nasienne po osiągnięciu dojrzałości otwierają się w dziwnie nieprzypadkowych miejscach, uwalniając nasiona kwiatów. Kto je tak zaprojektował, by wyglądały tak przerażająco sugestywnie? A może to optyczne złudzenie, na które nasz umysł jest ponoć tak podatny…

4. Tacca chantrieri – krąpiel, orchidea nietoperza

straszne rośliny 5 tacca(1)(1)

Czarny, egzotyczny kwiatostan krąpieli ma charakterystyczne rozcapierzone, niczym nietoperze skrzydła podsadki i długie, nitkowate “wąsiki”. Zasiedla wilgotne, cieniste lasy Azji, gdzie lokalna ludność używa go – nie, nie do przyzywania Batmana – do leczenia zatruć, bólu i gorączki.

5. Tillandsia – oplątwa

Office Plant Blog_straszne rośliny Halloween 2018 Kraków straszne rośliny 4 tilandsia(1)

Jak się taka oplątwa oplącze wokół szyi to faktycznie się można przestraszyć. Szczególnie uciekając po zmroku przez smętne bagniska Południowej Karoliny, gdzie zwieszają się gęsto z powykręcanych konarów drzew i delikatnie powiewają na wietrze (nawet, jeśli tego dnia nie wieje wcale, a powietrze wydaje się dziwnie martwe…).

straszne rośliny


Podobne tematy:

czarne kwiaty i purpurowe liscie trujace z listy nasa

 

 

Corinna Zyska

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top