FILMOWE OGRODYCzy może być piękniejsza sceneria dla historii, niż ogród? Nie raz urok kwietnych rabat, lipowych alej, perfekcyjnych cisowych żywopłotów odciągał skutecznie uwagę widza od najbardziej afektowanych scen, rozgrywających się między bohaterami. Dziś 8 ogrodowych scenerii, dla których warto obejrzeć cały film…

8 FILMOWYCH OGRODÓW

1 “Alicja w Krainie Czarów” (2010)

Burtonowska estetyka podkręca kontrasty i kontury formalnych ogrodów w stylu angielskim, a fantazja Lewisa Carrolla rozsiewa mówiące kwiaty i mnoży floralną symbolikę. Po obejrzeniu filmu warto wybrać się do własnego ogrodu z lupą, by poszukać gąsienicy, palącej fajkę… Ogród filmowy (odrobinę okrojony z efektów specjalnych) znajduje się w Wielkiej Brytanii w majątku Antony House (niedaleko Plymouth).

2 “Kill Bill vol. I” (2003)

Jakby w nagrodę za przetrwanie krwawej masakry w końcowych scenach filmu trafiamy do wypieszczonego, japońskiego ogrodu, w którym to przemierzonych zostaje słynnych ostatnich 5 kroków…

3 “Tajemniczy ogród” (1993)

W tym ogrodzie było chyba każde z nas wielokrotnie. Metafizycznie. Urok skrytego za murem ogrodu, w którym można bawić się bez obaw o strofowanie przez dorosłych, to marzenie z dzieciństwa wielu z nas. Uwaga dla Ogrodników: z naszej perspektywy film ten to trochę dreszczowiec – ogród strasznie zapuszczony 😉

4 “W Krainie Bogów” (2001)

Absolutnie nic nie staje na przeszkodzie niesamowicie zdolnym rysownikom i pełnym japońskiej fantazji twórcom tych scenerii. Widz łapie się na atakach bezdechu, wywołanych nawracającymi zachwytami kolorystyką i formami florystycznymi. Warto obejrzeć kilkukrotnie, by niczego nie przeoczyć.

5 “Dźwięki muzyki” (1965)

Salzburskie ogrody i górzyste plenery przy akompaniamencie radosnych śpiewów bohaterów mają w sobie coś absolutnie sielskiego i odprężającego.

6 “Władca Pierścieni” (2001)

Całe Shire urzeka soczystą zielenią, krętymi ścieżkami i przydomowymi ogródkami, gdzie barwne kwiaty przewieszają się przez drewniane opłotki. Jesienne krajobrazy elfich Krain także rzucają czar na widza.

7 “Pokuta” (2007)

Prawdziwe arcydzieło brytyjskiej sztuki… ogrodowej. Filmowy ogród udostępniono do zwiedzania, znajduje się w majątku Stokesay Court w Shropshire.

8 “Maria Antonina” (2006)

A na koniec ogrody nie dość, że francuskie, to królewskie, na na dodatek barokowe. Zachwycają nie tylko wystrzyżone topiary, żwirowe alejki, drzewne szpalery, fontanny i pergole, ale -co ciekawe – utopijnie uroczy ogródek wiejski. Spełnia on absolutnie wszystkie wyobrażenia o tym, jak takie miejsce powinno wyglądać.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top