5 ZASAD PIELĘGNACJI KWIATÓW SEZONOWYCH

5 zasad pielęgnacji roślin sezonowych ogródki kawiarniane kraków ogród łobzów office plant


Podstawa to dobry materiał roślinny. Mocna sadzonka sezonowych kwiatów ma w sobie potencjał, by osiągnąć maksymalny efekt dekoracyjny, utrzymujący się do momentu, aż kres ich urodzie położy dopiero przymrozek. Aby jednak mogła się w pełni rozwinąć i dotrwać do końca sezonu w pięknym stylu należy jednak włożyć w to odrobinę wysiłku. Bowiem pomimo stale rozwijającego się rynku coraz doskonalszych odmian, nie wyhodowano jeszcze takich, które same by się podlewały.

Oto 5 zasad pielęgnacji kwiatów sezonowych głównie w ogródkach kawiarnianych i tych, w których rośliny wystawione są wciąż na trudne warunki, nikt nie schowa ich przed ulewnym deszczem, nie poskubie pieszczotliwie z rana  i gdzie są pielęgnowane sporadycznie…jeśli w ogóle. Office Plant przedstawia skorowidz minimalnych zabiegów, które pomogą utrzymać rośliny w optymalnej kondycji:

1. PODLEWANIE

Nie bez powodu jest to pierwsza, podstawowa zasada, tak często zapominana i bagatelizowana.  Nawet system podwójnego dna w pojemnikach oraz podłoże zmieszane z hydrożelem nie sprawi, że w upalne lato rośliny wtrwają bez podlewania dłużej niż tydzień (bez tych dodatków słońce wypaliłoby rośliny w ciągu 2-3 dni). Szczególnie, jeśli znajdują się pod zadaszeniem, parasolami bez możliwości bycia podlanymi przez deszcz.

Minimum: Jeśli prognoza pogody zapowiada skwar, wcześnie rano (zanim rozpocznie się ruch i pojawią się klienci) w ramach obchodu ogródka warto zabrać ze sobą konewkę lub butlę z wodą i podlać mocno choćby te skrzynki i pojemniki, które są najbardziej narażone na nasłonecznienie

5 zasad pielęgnacji roślin sezonowych ogródki kawiarniane kraków ogród łobzów office plant

Pilnujmy szczególnie tych roślin, których nie podleje za nas deszcz

2. NAWOŻENIE

Jeśli kwiaty dostały dawkę wolnodziałającego nawozu typu OSMOCOTE, można zapomnieć o nawożeniu przez okres około 6 miesięcy, czyli cały sezon. Jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie. Jeśli dostrzeżemy granulki nawozu w podłożu nie dodawajmy już więcej nawozów, by nie przedobrzyć i nie spalić korzeni.

3. CZYSZCZENIE KWIATÓW

Przekwitnięte kwiaty należy usuwać. Wiele odmian ma zdolność samooczyszczania, to znaczy, że przekwitnięte kwiaty zasychają i odpadają, nie tworząc tzw. 'mumienek’. Ten prosty zabieg przedłuża i wzmacnia kwitnienie. Usuwamy również martwe kwiaty, na których często pojawia się pleśń.

Minimum: Wystarczy przespacerować się po ogródku raz na tydzień (np. we wtorek) z wiadrem. Podstawić je pod kwiaty i delikatnie otrzepywać. Przekwitnięte, zaschnięte  kwiaty spadną do pojemnika, a całość nabierze schludniejszego wyglądu.

5 zasad pielęgnacji roślin sezonowych ogródki kawiarniane kraków ogród łobzów office plant Usuwanie przekwitnętych kwiatów zwiększa żywotność całej rośliny

4. USUWANIE MARTWYCH LIŚCI

Zżółkięte, złamane, uszkodzone, z objawami chorób grzybowych lub żerowania szkodników liście dobrze jest usuwać regularnie (już wkrótce na Blogu 7 najczęstszych szkodników i chorób roślin balkonowych).

Minimum: Po ulewnych deszczach, kiedy choroby grzybowe szaleją, przejrzyjmy choćby pobieżnie gęsto nasadzone rośliny i profilaktycznie usuńmy wszystkie liście, które wydają nam się podejrzane.

5 zasad pielęgnacji roślin sezonowych ogródki kawiarniane kraków ogród łobzów office plant Profilaktycznie przeglądajmy burzę kwiatów i usuwajmy chore części rośliny

5. WYMIANA

Jeśli któraś z roślin nie wytrzymała stresu i presji otoczenia i po prostu „padła” usuńmy ją i wsadźmy nową. Pozostawiona, jako słaby punkt kompozycji będzie zawsze odciągać uwagę nawet od najpiękniej kwitnącej surfinii zaraz obok.

UWAGA: Jeśli roślina obumarła wskutek ataku szkodnika lub choroby lepiej wybrać na jej miejsce inny gatunek!


Zawsze można zamówić Profesjonalistów OfficePlant i usługę Serwisu Roślin>>>

Już wkrótce 7 plag: szkodniki i choroby roślin – jak je rozpoznać i zwalczyć!

Scroll to Top