Inspiracją do komponowania skrzynek i pojemników, które mają stanowić ozdobę lokali i ogródków w stylu folklorystycznym, rystykalnym (restauracji, zajazdów, karczm, pensjonatów, argoturystycznych gospodarstw) są z pewnością ludowe stroje regionalne. To przede wszystkim mocne zestawienia nasyconych barw: czerwień korali, chabrowy błękit wstążek, koronkowa biel krochmalonych mankietów. Będą świetnie wyglądały na tle cegieł, białego tynku czy zczerniałych, drewnianych bali.
Dowolność zestawień w stylistyce rustykalnej daje pełną swobodę działania. Balansując na pograniczu kiczu można nasadzać rośliny do glinianych donic i naczyń, wiklinowych koszy czy blaszanych pojemników. Oto gatunki roślin balkonowych, które wpasowują się w klimat sielski i są znane pod różnymi nazwami wszystkim pokoleniom ogrodników:
- niebieskie kwiaty: lobelia, żeniszek, laurencja
- czerwone kwiaty: szałwia błyszcząca, pelargonie „krakowiaki” np. Decora Red, begonie 'Santa Cruz’ i 'Red Dragon’
- czerwone liście: koleusy „pokrzywki”, begonia 'Bronze Leaf’
- pomarańczowe kwiaty: aksamitki „śmierdziuchy”, gazanie, cynie, dalie
- żółte kwiaty: słoneczniki, dalie, gazanie, cynie, aksamitki
- białe kwiaty: złocień „rumianek”, bacopa, dalie miniaturowe
- biało pstre liście: plectrantus „komarzyca”, glechoma „bluszczyk”.
W stojących donicach nie może zabraknąć lipki / Abutilon / i białozłotych anielskich trąb, pindyryndy, durnej rzepy, tondery, cygańskiego ziela, denderewy i ogórczaka. Jedym słowem – niegdyś bielunia /Datura aroborea/obecnie brugmansji/ Brugmansia arborea / – najpopularniejszej rośliny doniczkowej, sezonowo wystawianej do ogrodu.
Nie zapomnijmy o ziołach. One również świetnie będą pasowały do sielskiego ogrodu czy staropolskiego zajazdu. Jakie wybrać gatunki?
- lubczyk
- arcydzięgiel
- koper
- estragon
- miętę
- melisę
- tymianek
W podwieszanych pod belką doniacach sielsko wyglądają petunie, surfinie i fuksje. Wszystkie mogą śmiało wylądować również w skrzynkach, a te ostatnie w mieszanych nasadzeniach z lobeliami, koleusami i niecierpkami (do lekkiego półcienia).
Teoretycznie nie ma co się obawiać przesady czy nadmiaru – w tej stylistyce każdy kąt można obsadzić kwiatami. Starajmy się jednak konsekwentnie gospodarować przestrzenią i kolorystyką:
- nie umieszczajmy zbyt wielu drobnych pojemników w rozmaitych stylach (donic, kubków, garnków, wiaderek) w chaotycznym układzie;
- dogęszczajmy narożniki, ustawiajmy pojemniki na balustradach, po granicach ogródka, przy wejściu i przy ścianach
- pamiętajmy, by rośliny nie utrudniały przemieszczania się, stojąc na środku ścieżek ani nie zwisały tuż nad głowami czy talerzami
- jeśli zdecydowaliśmy się na mocne zestawienia w duchu folkloru (czerwień, indygo, żółty) nie rozcieńczajmy ich pastelowymi kompozycjami w osobnych pojemnikach
- nie mieszajmy folkloru z dodatkami w stylu vintage i decupagem, zdecydujmy się na etniczne, proste dodatki z drewna, regionalnej ceramiki np. Bolesławiec.