W ostatnim kwietniowym wpisie na Blogu Office Plant prezentujemy kolejne realizacje aranżacji krakowskich ogródków gastronomicznych. Słońce rozpieszcza kwiaty i sprawia, że dają z siebie wszystko – soczystość barw, wonną esencję aromatów. Udawadniamy, że śmiało można zmieścić wiosnę w pojemnikach, tworząc w nich swoiste rabaty, a nawet miniaturowe klomby. Obfitość form i barw sprawia, że powstają kompozycje niemal barokowe, którymi nie pogardziłby może i nawet Ludwik XIV Król Słońce, gdyby odwiedził tej wiosny Kraków.
Sezon otwierały pastelowe, lekkie kompozycje, trochę nieśmiało, by nie przestraszyć wiosennej aury. Ale z czasem aranżacje zaczęły nabierać mocy, pojawiły się:
- nasycone, siarkowe żółcienie żonkili i bratków
- rubinowe skalnice
- purpurowe liście żurawek
- modne, królewsko bordowe bratki
- rozpieszczone szklarniowym luksusem fuksje.
Wydaje się, że wszystko jest dozwolone – warto śmiało zestawiać i sadzić razem byliny, cebulowe kwiaty, krzewy i rośliny pokojowe, które już doczekać się nie mogą sezonowych wakacji pod gołym niebem. Byliny tj. żurawki i zimozielone bluszcze pozostaną stałym elementem komozycji. Z czasem wymienimy:
- przekwitnięte rośliny cebulowe, których okres kwitnienia trwa ok. 2-3 tygodni.
- bratki, skalnice, stokrotki choć dłużej utrzymają fazę rozkwitu, jednak z czasem ich pokrój zacznie ulegać rozluźnieniu, a nasady pędów brunatnieniu.
Mocne, barwne zestawienie hortensji, żurawek, hiacyntów i bratków w pojemniku typu divider w odcieniu taupe.
Jak utrzymać w dobrym stanie wiosenne nasadzenia, by wytrzymały conajmniej do 15 maja, kiedy wreszcie minie niebezpieczeństwo przymrozków i na salony wkroczą pelargonie, bakopy, surfinie i pozostałe damy sezonu letniego?
- należy sprawdzać podłoże i podlewać, by nie przesychało w czasie słonecznych dni. Pamiętajmy: niewielkie, ciemne pojemniki będą szybciej nagrzewać i tracić wilgoć!
- podlawać trzeba docelowo ziemię, nie lejąc wodą po liściach i kwiatach
- usuwamy regularnie przekwitające kwiaty u nasady wraz z szypułką, by stymulować kwitnienie
- odrywamy zasychające, żółtknące liście (nie u cebulowych, jeśli zależy nam na zachowaniu cebul na przyszły rok!)
- gatunki wrażliwe na spadek temperatur – fuksje, hortensje chowamy na noc do cieplejszego pomieszczenia.
Duże, ciemne ceramiczne donice po brzegi wypełniają bratki i skalnice.
A już w maju przygotowania do pełni sezonu – letnie ogródki gastronomiczne w 3 odsłonach!