WIOSENNE WYSOKIE DONICE 2017.


WOffice Plant Blog_wiosenne donice 2017


 15 maja to wyjątkowo pracowity dzień dla naszych Ogrodników. Pankracy, Bonifacy i Zimna Zośka już za nami i korzystając z obietnicy stale wzrastających temperatur bladym świtem między Łobzowem a Rynkiem krąży żółta furgonetka, dowożąc do śródmiejskich kawiarnianych ogródków donice wypełnione letnimi kwiatami. Natomiast po tegorocznych wiosennych nasadzeniach zostaje wspomnienie i kilka fotografii, które pokażemy Państwu jeszcze tylko w maju na Blogu Office Plant. W dzisiejszym poście obejrzymy wiosenne wysokie donice.

Pojemniki te wyglądają znakomicie w roli odźwiernych, witając gości restauracji zaraz przy wejściu głównym zarówno do budynków jak i do ogródków. Wysokie donice mają przeważnie od 50 do 120cm wysokości i w zależności od typu nasadzenia, jeśli występuje w nim forma drzewkowata, sięgają mniej więcej do ramienia. Taki typ pojemnika sprawia, że bardzo istotne staje się nie tyle nasadzenie główne (czyli wspomniane drzewko czy krzew), ale również rośliny towarzyszące, które znajdują się niemal dosłownie pod nosem oglądającego kompozycję.

WOffice Plant Blog_wiosenne donice 2017 3

Waza ze względów praktycznych najczęściej nie jest wypełniana substratem glebowym aż do samego dna. To zrozumiałe, że transport i ustawianie pełnych ziemi, wysokich donic wymagałby znacznych nakładów sił i czasu (z przyczyn oczywistych prace te nie są przeprowadzane na terenie restauracji, a w siedzibie Ogrodników, gdzie sprawnie odbywa się cała “brudna robota”). Tymczasem wraz z wybiciem sezonu ogródkowego każda restauracja niecierpliwie czeka na kwiatową oprawę.

Dlatego by usprawnić zazielenianie ogródków Ogrodnicy opracowali kilka strategii działania, również w przypadku wysokich pojemników. Nowoczesne donice tego typu wyposażone są w specjalny wkład, zajmujący mniej więcej 1/3 objętości donicy. Wykonany z lekkiego tworzywa, sprawia, że łatwo go wyjąć, obsadzić i ponownie umieścić w obudowie z technorattanu czy kompozytu. Całość zachowuje lekkość a zarazem pozostaje stabilna.

Wracając jednak do tematu roślin i wspomnianego nosa, gęste nasadzenia u nasady pnia mają nie tylko charakter barwnego kobierca, ale skład gatunkowy zapewnia wiosną silne doznania zapachowe: wonne żonkile i narcyze, oszałamiająca woń hiacyntów i subtelna fiołkowa nuta bratków – ach! waza pełna wiosny! Kolejne takie dopiero za rok…

WOffice Plant Blog_wiosenne donice 2017 2


Już 25 maja ostatnie spojrzenie na tegoroczne wiosenne ogródki restauracyjne Krakowa, tym razem w donicach typu planters.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top