WIOSENNE SKRZYNECZKI 2017.


WIOSENNESKRZYNECZKI


Zanim zimna Zośka (15.05) pozwoli krakowskim ogródkom rozkwitnąć ferią letnich kwiatów, zachwyćmy się raz jeszcze wczesnowiosennymi aranżacjami zieleni w ogródkach śródmiejskich restauracji. Dziś zinwentaryzujemy skrzyneczki, które pasami ciągną się wzdłuż ogrodzeń i barierek wokół Rynku i w jego okolicach. Od prostych nasadzeń z urokliwych bratków po mozaikowe kompozycje z gatunków cebulowych wszystkim udało się przetrwać kapryśny marzec i śnieżny kwiecień.

Na początku warto podkreślić, że im płytszy pojemnik, tym trudniejsze warunki do życia mają rośliny. Ziemia w skrzyneczkach stosunkowo szybko przesycha, a przeważnie cienkie ścianki nie izoluja termicznie podłoża. W skrzynkach kompozytowych z systemem podwójnego dna warunki dla roślin są zdecydowanie korzystniejsze. Jednak części nadziemne narażone są na te same “próby charakteru” (choć oczywiście łatwiej mają te, których system korzeniowy jest zabezpieczony). W okresie wczesnowiosennym gwałtowne zmiany temperatur szybko “wykończają” niezahartowane sadzonki. Na szczęście materiał roślinny, użyty przez Office Plant zawsze cechuje spartańska odporność, dzięki której nawet bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych wiosenne skrzyneczki wytrwają do majowej konwersji.

Już wiosną łatwo rozpoznać wśród ogródków te, które obsadzają nasi Ogrodnicy. Pastelowe, delikatne kompozycje wyglądają jak miniaturowe fragmenty ogrodu. Gęste nasadzenia nie tylko dają natychmiastowy efekt wizualny, ale również mają na celu ograniczenie nadmiernej utraty wody z podłoża.

WOffice Plant Blog_wiosenne skrzyneczki 2017

Gatunki, do których mamy pełne zaufanie, że oprą się spadkom temperatury, ciasnym skrzynkom i zapominalskim podlewającym to Dzielna Piątka:

  • bratki  ogrodowe /Viola xwittrockiana/ (szczególnie te drobnokwiatowe – subtelnie pachną!)
  • szafirki drobnokwiatowe /Muscaria botryoides /(białe i niebieskie kwitną intensywnie tygodniami, z dnia na dzień nabierając uroku)
  • bluszcz Hedera sp. (młodociane sadzonki pstrych odmian zimozielonego pnącza mają w sobie angielską elegancję)
  • stokrotki Bellis perennis (odmiany o kwiatach pełnych wyglądają jak pomponiki)
  • hiacynt Hyacinthus sp. (chłodne wiosenne dni korzystnie wpływają na kwitnienie, przedłużając trwałość i świeżość dzwoneczkowatych, upojnie wonnych kwiatów).

Ogrodnicy w umiejętny sposób z zachowaniem zasad tworzenia kompozycji uwzględniają charakter lokalu. W zależności od obranej tonacji łączą ze sobą przykładowo: śmietankowe hiacynty z buraczkowymi stokrotkami i pąsowymi bratkami dla uzyskania ciepłego, smaczego melanżu lub dobierają do atramentowych hiacyntów śnieżnobiałe stokrotki i ametystowe bratki, by całość tchnęła lekko chłodną świeżością.

WOffice Plant Blog_wiosenne skrzyneczki 2017 3


Już 15 maja obejrzymy tegoroczne wiosenne aranżacje Office Plant w wysokich donicach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top