SZAFIROWE DONICE PEŁNE WIOSNY.

OP_Blog_Szafirowe donice


Wiosna w kolorach bezchmurnego nieba, krystalicznie czystej wody jeziora czy szlachetnych kamieni rozgościła się już na niektórych balkonach, tarasach i dziedzińcach Krakowa. Kolor niebieski wpływa na umysł odprężająco a zarazem mobilizuje do kreatywnego działania. Do XIV wieku słowo “niebieski” oznaczało “należący do nieba”, dopiero później objęło znaczeniowo również barwę. Office Plant zaaranżowało zatem fragment wiosennego nieba w jednej z krakowskich oficyn.

Mimo, iż jest to najzimniejszy kolor całej gamy, od lat niezmiennie znajduje się w czołówce ulubionych barw. Wymaga jednak rozważnego doboru dodatków i oprawy, by nie stał się nieprzyjazny w odbiorze. Najbezpieczniejsze połączenie niebieskiego otrzymamy poprzez fuzję z:

  • bielą
  • odcieniami szarości
  • zielenią
  • pastelowymi fioletami, lila i różem.

Porada: Lepiej zachować ostrożność przy próbach łączenia koloru niebieskiego z żółtym, by uniknąć efektu “ukraińskiej flagi” – chyba, że jest to zabieg celowy.  Zestawienia kolorów wzajemnie się uzupełniających wg teorii koła barw, daje zbyt mocne, trudne do wyważenia efekty.

Na cienstym dziedzińcu krakowskich kamienic najodpowiedniejsze wydały się stonowane, eleganckie zestawienia bieli i błękitów, uzupełnionych szlachetną zielenią. Zestaw ceramicznych donic w pięknym, głębokim szafirowym kolorze umożliwił tworzenie grup nasadzeń o spójnym charakterze. Stosunkowo duże gabaryty pojemników pozwoliły na nasadzenia średniej wielkości drzewek i krzewów.

OP_Blog_Szafirowe donice szafirowa wiosna 2016Zdecydowany kolor ceramicznych donic harmonizuje z odpowiednio dobranymi gatunkami roślin sezonowych i wieloletnich.

Oprócz zimozielonych bukszpanów, formowanych w gustowne topiary, w donicach pojawiły się również liściaste krzewy o uroczych, żywozielonych pąkach i ażurowym pokroju.  Młode okazy kalin, pęcherznic i leszczyn mają w sobie wiosenny urok przyrody budzacej się do życia. By podłoże u ich nasady nie świeciło pustkami, do towarzystwa dosadzono:

  • białe szafirki
  • hiacynty
  • bratki o drobnych kwiatach
  • zimozielone bluszcze w pstrych odmianach.

Główną rolę grają bezsprzecznie białe hortensje w pełnej fazie kwitnienia. W półcienistym ogródku nie grozi im gwałtowny spadek temperatury czy zbyt mocne, kwietniowe słońce, ale i tak na wieczór lepiej chować je w miejscu, osłoniętym przed przymrozkiem.

OP_Blog_Szafirowe donice Hiacynty w kolorze gumy balonowej urozmaicają wiosenną gamę kolorystyczną, współgrając subtelnie z błękitami.


15 kwietnia zaprezentujemy drewniane skrzynie pełne sezonowych kwiatów, zdobiących jeden z krakowskich ogródków restauracyjnych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top