WIOSNA W SKRZYNKACH.


OP_Blog_wiosna w skrzynkach


Raptem kilka dni temu w kalendarzach rozkwitła Wiosna. Pogoda jeszcze nie rozpieszcza, ale wiele osób już czuje zielony zawrót głowy. Ruch turystyczny rośnie stopniowo, tak jak rozwijają się liście na jeszcze zaspanych po zimie Plantach. Wszyscy spragnieni są wiosny, kwiatów i kolorów. Na szczęście na krakowskich uliczkach powoli rozkwitają skrzynki pełne hiacyntów, bratków i szafirków. Jakie jeszcze rośliny witają wiosnę w naszym mieście?

W zależności od gabarytów skrzynek pole do popisu rośnie. W większych i głębszych skrzyniach śmiało zmieszczą się miniaturowe, sezonowe “rabaty” z zimozielonymi krzewami (cyprysikami, jałowcami), pnączami i kwitnącymi gatunkami roślin cebulowych i jednorocznych.

Ważne: Duże pojemniki to także dużo ziemi, a co za tym idzie ciężar skrzynek, szczególnie po podlaniu może być spory. Skrzynie powinny być stabline i wykonane z mocnego tworzywa, które nie pęka przy naprężeniach. Należy je umieszczać i mocować solidnie (np. przy pomocy żeliwnych okuć) stosunkowo nisko nad ziemią.

_DSF5672Seledynowozielone cyprysiki oraz hortensje wymagają głębszych i szerszych skrzynek.

Popularne zawieszane skrzynki z lekkiego, odpornego tworzywa – technorattanu, do złudzenia przypominają naturalny materiał. Są jednak zdecydowanie wytrzymalsze na działanie czynników atmosferycznych, na które wystawione są skrzynki przez cały sezon. Dodatkowym ułatwieniem, zagwarantowanym przez producenta. są specjalne haki to zawieszania skrzynek na balustradach i ogrodzeniach ogródków. Podwójne dno, skryte w skrzynce sprawia, że szpetne podstawki są zbędne, a woda nie wycieka z pojemników.

wiosna w skrzynkach krakow 2016 ogródki kawiarniane rośliny sezonowe wiosna Drobne bratki i bluszcze szybko przykryją brzegi skrzynek.

Pamiętajmy, że do 15 maja istnieje niebezpieczeństwo przymrozków. Należy sprawdzać prognozę pogody i w razie ostrzeżeń o gwałtownym spadku temperatur zadbać, by skrzynki pełne wiosny były chronione na noc poprzez:

  • ustawienie w osłoniętym miejscu
  • umieszczenie pojemnika z wodą w ich bliskim sasiedztwie (sadowniczy sposób “odciągnięcia” mrozu)
  • nie podlewanie roślin w nadmiarze, by bryła ziemi nie zamarzła na kamień (w skrzynach z podwójnym dnem należy usunąć zatyczkę, by woda swobodnie wypłynęła).

wiosna w skrzynkach krakow 2016 ogródki kawiarniane rośliny sezonowe wiosna hiacynty Stojące skrzynki Artstone w kolorze popielatym pięknie komponują się z zimną gamą błękitów i różów.


Już w kwietniu seria kwitnących, wiosennych ogródków gastronomicznych Krakowa.

1 thought on “WIOSNA W SKRZYNKACH.”

  1. Pingback: 5 SPOSOBÓW NA WIOSENNE BIURO. – Office Plant | Rośliny do biura

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top