ŚWIĄTECZNA ARDISIA.


Ciemnozielone, połyskliwe ulistnienie, nad którym przewieszają się czerwone korale owoców to idealny duet kolorystyczny, gwarantujący roślinie sukces w rankingu najpopularniejszych roślin w okresie bożonarodzeniowym. Czy urok, a przede wszystkim odporność i trwałość ardizji sprawi, że zdeklasuje kapryśne “betlejemskie gwiazdy“?

1.Pod jakimi nazwami spotkamy ardizję?

Ardisia crenata – ardisia, ardizja karbowana. Pimelandra, Cacorea, Parardisia. Nazywana także: świętą jagodą (ang. hollyberry), koralową jagodą, australijskim świątkiem, kurzym oczkiem lub “to takie w doniczce z czerwonymi kulkami i ciemnymi liśćmi”.

2. Na jakim stanowisku uprawiać ardizję?

Na parapecie okna wschodniego lub w rozproszonym świetle okien zachodnich, nie dopuszczając do bezpośredniego operowania promieni słonecznych (uszkadzają liście, generując pojawienie się brunatnych plam). Temperatura pokojowa w sezonie jak najbardziej sprzyja ardizji, jednak w okresie zimowym termometr nie powinien wskazywać powyżej 16oC.

3. Jak podlewać ardizję?

W lecie 2 razy w tygodniu, zimą raz, nie dopuszczając do przeschnięcia podłoża. Regularnie zraszamy także roślinę.

4. Kiedy i jak nawozimy ardizję?

Od marca do sierpnia raz w tygodniu dodając do podlewania nawozu dla roślin doniczkowych. Zimą nie nawozimy.

5. Czy ardisia kwitnie?

Tak. Kwitnienie trwa od czerwca do września, kwiaty są białe lub różowawe, wonne i szybko zamieniają się w owoce. Jeśli zależy nam na jak najliczniejszych owocach, pomóżmy roślinie, zapylając kwiaty pędzelkiem.

6. Jak długo na ardizji utrzymują się jej piękne owoce? Czy nie spadną przed Świętami?

Owoce ardizji są bardzo trwałe i nieraz utrzymują się na pędach przez cały rok do momentu kwitnienia, kiedy pojawia się świeża partia. Jednak…

7. Dlaczego owoce ardizji więdną i opadają?

Przyczyną jest zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura otoczenia. Wynosimy roślinę na chłodny parapet i regularnie zraszamy, by odzyskała turgor.

8. Jak duża rośnie ardizja?

W naturze ma postać małego drzewka o wysokości nie przekraczającej 2m. W doniczce rośnie powoli i przy właściwej pielęgnacji dorasta do imponujących, metrowych rozmiarów. Przesadzamy ardizję nie częściej niż raz na 2-3 lata w podłoże uniwersalne.

9. Czy owoce są trujące?

Tak. Nie zaleca się ich zjadania ani dodawania do świątecznych potraw. Jakkolwiek owoce w ardizji, która zdziczała i rozpanoszyła się w stanach Texas i Floryda są chętnie zjadane przez szopy. Zatem jeśli mamy w domu szopa, możemy być spokojni, że nie zatruje się czerwonymi jagodami.

 


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top