ROŚLINY W SZKLE.


Office Plant Blog_rośliny w szkle w słoju pod kloszem Autor: Corinna Frączek


Uprawianie roślin pod kloszem wcale nie oznacza zgodnie z porzekadłem chuchania i dmuchania na nie. Wręcz przeciwnie. Większość roślin, zamkniętych pod szklaną kopułą rośnie samodzielnie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponad to zamknięte w szkle rosliny wyglądają jak zielone klejnoty w szkatule. 

Rośliny w szkle uprawia się w systemie zamkniętym (wysoka wilgotnośc powietrza) lub otwartym, np. dla sukulentów. Rośliny do uprawy w vivarium zamkniętym to takie, których:

 • wymagania wilgotnościowe powietrza sa stosunkowo wysokie
 • niewielkie gabaryty i tempo wzrostu sprawią, że długo nie będą wymagały przesadzania
 • system korzeniowy jest odporny na hamujące rozwój działanie światła.

Office Plant Blog_rośliny w szkle w słoju pod kloszem Autor: Corinna Frączek

Oto 10 gatunków, które z powodzeniem można uprawiać w    s z k l a n y c h     wazach, kulach, pod kloszem czy w wielkim słoju:

 1. Pteris – (orliczka) niewielka paproć z rejonów tropikalnych.
 2. Selaginella – (widliczka) do uprawy w półcieniu a nawet zupełnym cieniu. Widliczka rośnie bardzo powoli zachowują zwarty pokrój. W normalnej uprawie bez zraszania kilka razy dziennie mogłaby zaschnąć, pod kloszem rozwija się prawidłowo.
 3. Pellea – (ciemnotka) rośnie bardzo powoli, szczególnie w cieniu ustawiona np. w pobliżu północnego okna.
 4. Adianthum – paproć o najbardziej uroczym ulistnieniu, które w pojemnikach nie traci świeżości.
 5. Pilea – wiele odmian o zróżnicowanym ulistnieniu pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji w obrębie rodzaju.
 6. Oxalis – (szczawik) sezonowa, ale urocza dekoracja. W czasie wegetacji lubi stale wilgotne podłoże, co w zwykłej uprawie doniczkowej przeważnie kończy się zalewaniem doniczki i zagniwaniem rośliny w okresie jej spoczynku. Uprawa szczawiku w szklanym pojemniku pozwala na automatyczne utrzymanie naturalnej wilgoci podłoża. Na czas, kiedy roślina zrzuca liście otwieramy słój i pozwalamy roślinie zaschnąć oraz przejść w uśpienie w okresie od września do marca.
 7. Phelbodium aureum – (flebodium złociste) w pojemniku rośnie zdecydowanie wolniej niż na “wolności”. Łatwiej również uniknąc brązowienia czubków liści – wskutek suchego powietrza.
 8. Peperomia – mięsiste, karbowane i często wielobarwne liście to ciekawy dodatek do kompozycji pod kloszem.
 9. Davallia – nieduża paproć z rejonów tropikalnych Azji.
 10. Fittonia – w szklanym pojemniku ta wyjątkowo dekoracyjna, lecz wrażliwa roślina ma szansę utrzymac swój efekt dekoracyjny przez wiele miesięcy.

Office Plant Blog_rośliny w szkle w słoju pod kloszem Autor: Corinna Frączek

Uprawa roślin w szklanych pojemnikach sięga czasów wiktoriańskich. W specjalnie zaprojektowanych miniszklarniach, zwanych od swego wynalazcy Wardian Case transportowano z odległych krajów egzotyczne rośliny. Z czasem ich forma ewoluowała, powstawały prawdziwe miniaturowe Crystal Palace, w których rosły orchidee, paprocie i inne kolekcjonerskie gatunki. Optymalne warunki wilgotnościowe i mikroklimat, jaki roślina tworzy sobie samodzielnie w izolowanym szkłem azylu sprawia, że staje się ona niemal samowystarczalna.


2 thoughts on “ROŚLINY W SZKLE.”

 1. Barny poker

  kolejny dobry temat dużo tu tego przydałbaby się inna fromuła z okienkami podobne tematy żeby można było łatwiej sobie więcej poczytać

  1. Luki Luksus

   Widziałem takie nasadzenia w słojach w Wawie a gdzie w Krakowie można takie dostać u Państwa w sklepie też a większe zamówienia?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top