KOKEDAMA – KULE Z MCHU.


Office Plant_Blog_kokedama kule z mchu Autor: Corinna Frączek


Zielone kule z mchu wyglądają jak miniaturowe planety, lewitujące w uniwersum pokoju, a wyrastające z nich rośliny stanowią istne baobaby z książki pt. „Mały Książę” Exuperiego. W Krakowie mnożą się warsztaty, na których można samodzielnie taki magiczny świat stworzyć. Zabawmy się w Kreatora i dowiedzmy więcej o kokedamie – nie tylko jak i z czego ją zbudować, ale co ważniejsze – jak o nią dbać.

Kokedama, podobnie jak sushi, dopiero przywędrowawszy na zachód, nabrała walorów egzotyki, podczas gdy w swojej ojczyźnie zwana jest „bonsai dla biedaków” (tak jak sushi to strawa ubogich rybaków). Nie ma jednak nic złego w prostocie i sprycie, które generuje ubóstwo, bowiem umiejętność wykorzystania dostępnych surowców by stworzyć coś wyjątkowego to sztuka.

K R E A C J A

Office Plant_Blog_kokedama kule z mchu Autor: Corinna Frączek

Rdzeniem każdej „planety” może być praktycznie każda roślina – począwszy od gatunków doniczkowych po miniaturowe drzewka (klony palmowe) czy krzewy (berberysy) a nawet byliny ogrodowe. Do amatorskiej uprawy w trybie indoor wybierzmy lepiej rośliny odporne i tolerancyjne, nie wymagające japońskiej delikatności i pietyzmu w codzienniej pielęgnacji: sukulenty, paprocie, gatunki z rodziny bromeliowatych.

Materiały budulcowe:

  • torf keto
  • drobnoziarnista glina palona akadama
  • mech zielony suszony typu Pleurozium
  • trwały sznurek.

Filmik instruktarzowy:

A R A N Ż A C J A

Office Plant_Blog_kokedama kule z mchu Autor: Corinna Frączek

Mszyste kule najlepiej umieszczać w formie wiszących konstelacji tzw. sznurkowych ogrodów (’string gardens’) w pobliżu źródeł naturalnego światła. Ze względu na przewiewną strukturę kokedamy pamiętać należy, że korzenie są narażone na przesychanie, zatem nie powinno umieszczać się kokedamy:

  • w pobliżu okien południowych, południowo-zachodnich
  • bezpośrednio nad grzejnikami.

W tym przypadkach gatunki bazowe powinna cechować wysoka tolerancja i suszoodporność (sukulenty, noliny).

P I E L Ę G N A C J A

Office Plant_Blog_kokedama kule z mchu Autor: Corinna Frączek

Trwałość kokedamy zależy nie tylko od rośliny, ale także ulokowania i pielęgnacji. Specjalne podłoże oraz mech utrzymują wilgotność w podłożu. Paprocie oraz gatunki wilgociolubne należy codziennie zraszać a raz w tygodniu kulę zanurzamy w pojemniku z miękką wodą, aż przestanie „puszczać bąbelki”. Następnie delikatnie odciskamy nadmiar wody i umieszczamy kulę na spodku z kamieniamu do odsączenia.

Większość gatunków po 2 latach wskutek wzrostu wymaga wymiany podłoża i powiększenia kuli. Sucholubne sukulenty utrzymują formę znacznie dłużej, bo 4-5 lat.


 

Scroll to Top