REANIMACJA ROŚLIN DONICZKOWYCH PO ZIMIE.


OP_Blog_reanimacja roślin doniczkowych po zimie Kraków serwis roślin


Niedobór światła, suche od ogrzewania powietrze, w którym wiruje kurz i jakieś tajemnicze kłaczki, wirujące wokół grzejników – te czynniki po kilku miesiącach wykańczają nawet najodporniejszych. Dlatego wielu z nas bierze zimowy urlop, by skorzystać z tropikalnej aury Azji. Rośliny doniczkowe jednak urlopu wziąć nie mogą, stoją cierpliwie na parapetach i blatach, czekając na wiosnę.

Bądźmy litościwi i uznajmy, że marzec w kalendarzu to już czas najwyższy na wiosenną Akcję-Reanimację roślin doniczkowych.

1. P r z e g l ą d.

Warto zacząć od przeglądu roślin we wnętrzach. Obejrzeć należy dokładnie części nadziemne, czy nie pojawiły się na nich szkodniki lub choroby. Jeśli tak, szybka i właściwa diagnoza fitopatologiczna oraz włączenie programu leczenia jest w stanie uratować niemal każdą roślinę.

OP_Blog_reanimacja roślin doniczkowych po zimie Kraków serwis roślin

2. P r z e s a d z a n i e.

Przypatrując się ziemi i bryle korzeniowej łatwo ocenić, czy roślina wymaga przesadzenia do większego pojemnika, jeśli:

  • tuż pod powierzchnią ziemi widać mocno zagęszczony, ubity system korzeniowy, czasem lekko wyrastający ponad powierzchnię
  • korzenie przerastają dno doniczki, wystają przez otwory i zawijają się
  • istnieje silnie zaburzona proporcja pomiędzy częścią nadziemną a bryłą, co grozi niestablinością roślin i przewróceniem się.

Ważne: Pamiętać należy, że wiele gatunków preferuje ciasne pojemniki do optymalnego rozwoju, a przesadzenie do dużo większego pojemnika często kończy się śmiercią rośliny. Przesadzanie paproci, kaktusów, gruboszy i niektórych palm (np. chamedory) warto skonsultować się ze Specjalistami.

3. Na w o ż e n i e.

Nawożenie po zimowym sezonie przeprowadza się stopniowo i ostrożnie, nigdy nie zaczynając od “końskiej dawki” – system korzeniowy rośliny, wyczerpanej miesiącami niekorzystnych warunków zewnętrznych, może ulec uszkodzeniu przy kontakcie ze zbyt stężoną dawką odżywki.

Na początek wystarczy:

  • 2-3 krotnie bardziej rozcieńczona dawka nawozów organicznych typu biohumus
  • przy przesadzaniu – wymieszanie ziemi z kuleczkami nawozu typu osmocote (wolnouwalniający się nawóz, wystarczający nawet na 6 miesięcy)
  • dawka świeżej ziemi uniwersalnej, dosypana na wierzch podłoża – zawiera odpowiednią dawkę wieloskładnikowych nawozów.

OP_Blog_reanimacja roślin doniczkowych po zimie Kraków serwis roślin

Poza powyższymi zabiegami warto:

  • usunąć za pomocą sekatora wszystkie zaschnięte i uszkodzone części rośliny
  • oczyścić liście z kurzu przy pomocy lekko wilgotnej szmatki
  • potraktować roślinę preparatem biostymulującym na bazie chityny lub ekstraktu z grapefruita.

OP_Blog_reanimacja roślin doniczkowych po zimie Kraków serwis roślin


Office Plant oferuje pełen serwis pielęgnacyjny roślin we wnętrzach. Wykwalifikowany zespół przeprowadza inwentaryzację gatunkową oraz dobiera specjalny program działań, mających na celu poprawę kondycji roślin i przywrócenie  walorów dekoracyjnych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top