# PARK ANDRE CITROEN.


officeplant_blog_park-andre-citroen


Dziś na Blogu Office Plant ostatni spacer po słonecznym Paryżu. Wybierzmy się do parku, by powylegiwać się na trawie, poskakać w strumieniach fontann i pobłądzić wśród labiryntów wysokich żywopłotów. Największy park ostatniego stulecia – Park Andre Citroena, zlokalizowany w 15. dzielnicy miasta liczy sobie 14 hektarów powierzchni. Całkiem sporo, choć nadal nie bije wersalskiego założenia parkowo-ogrodowego, rozpościerającego się na ponad 800 hektarach…

Czasy Ludwików niestety minęły, więc przyjrzyjmy się, co też ci współcześni następcy Le Notre’a zmieścili na tym “skrawku” przestrzeni. Gilles Clement i Alain Provost – bowiem o nich mowa, rozpoczęli projekt Parku Andre Citroena w 1990 roku, by 2 lata później doczekał się realizacji. Trzeba przyznać, że założenie jest ciekawe i znakomicie przemyślane -[ rzut całości>>>]. Szczerze powiedziawszy… to jeden z najlepszych projektów terenów zieleni współczesnej Europy!

officeplant_blog_park-andre-citroenNa zadbanej murawie widać wielu Francuzów, poległych wskutek upałów bądź lenistwa.

Centralnym punktem Parku jest trawiasty skwer, przy którym wznoszą się przeszklone pawilony dwóch cieplarni – egzotycznej oraz z roślinnością śródziemnomorską. Pomiędzy nimi w upalne popołudnia rozbrzmiewa krzyki dzieci, bawiących się wśród strumieni Tańczących Fontann.

officeplant_blog_park-andre-citroenTeren poprzemysłowy (niegdysiejsze zakłady motoryzacyjne) zamieniony w plac zabaw dla dzieci i dorosłych.

Na krawędzi południowej znajduje się kanał wodny,a na północnej części fantazja rozwija się i rozgałęzia w serię 6 ogrodów tematycznych oraz ogród ruchu, porośnięty trawami różnej wielkości w taki sposób, by poruszający źdźbłami wiatr wywoływał zaplanowany efekt. Przez całość przebiega pod kątem 630-metrowa ścieżka tzw. seccio.

officeplant_blog_park-andre-citroenZróżnicowane materiały i formy parku łączy element przewodni projektu.

Seria 6 kolorowych ogrodów tematycznych ma swoje elementy składowe i konkretne, niemal alchemiczne atrybuty. Przyporządkowano im zmysły:

  1. niebieski: węch
  2. zielony: słuch
  3. pomarańczowy: dotyk
  4. czerwony: smak
  5. srebrny: wzrok
  6. złoty: szósty zmysł…

Wyposażenie i aranżacja ogrodów mają za zadanie pobudzać poszczególne zmysły za pośrednictwem poszczególnych materiałów i form np.: cyny, złota, miedzi czy wodospadów, strumieni, rzek. Każdemu odpowiada ponoć również dzień tygodnia, a nawet planety, Słońce i Księżyc. Czyżby Ogrodnikom udało się zakląć wśród miejskiej zieleni energię Kosmosu? : )

officeplant_blog_park-andre-citroenNiektóre elementy parku tj. kosze na odpadki nie zostały do końca przewidziane…detal ginący w ogromie aspektów.

Główna część Parku łączy się sprytnie z 1 i 2 hektrowymi suplementami. Dodatkowe fragmenty parku – biały i czarny ogród, zostały implantowane w tkankę miasta w sposób tak naturalny i logiczny, że budzą falę zachwytu nad polotem projektantów i utrzymują nadzieję w nieśmiertelne dziedzictwo Le Notre’a.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top