# OGRÓD OSIEDLOWY.


Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków Prądnik


Jesienią sposobimy się do zimowego snu. Jednak w jednej z krakowskich dzielnic rozbrzmiewa stuk młotka, odgłos łopaty, przerzucającej świeży substrat i stękanie Ogrodników Miejskich. Tu sezon na prace ogrodowe trwa, bowiem powszechnie wiadomo, że kiedy człowiek porządnie się zmęczy, wtedy lepiej mu się śpi. Zanim zapadniemy w zimowy sen, zerknijmy na nowopowstały Ogród Osiedlowy.

Na mapie IV Dzielnicy Krakowa – Prądnik Biały, pojawił się nowy, zielony a nawet jeszcze bardziej kolorowy punkt – Ogród Osiedlowy. Z połączenia inicjatywy społecznej i zaraźliwego zapału pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej,  powstał uroczy, funkcjonalny zakątek.

Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków PrądnikPrace przy budowie raised-bed’sów – podwyższonych rabat.

Oto strefa użytkowa: Ogród Warzywny. Specjalnie przygotowane podwyższone rabaty będą służyły do uprawy rozmaitych roślin, takich jak zioła i warzywa. Naturalne materiały, użyte do ich budowy są przyjemne w odbiorze, a żwirowane ścieżki ograniczą rozwój chwastów. Poza kwestiami estetycznymi, bardzo istotne są te praktyczne:

  • Ogrodnicy Seniorzy nie będą musieli zginać się w pałąk, by przepielić rządek truskawek;
  • piesek, który zabłąka się w pobliże użytkowych rabat, nie dostanie na tyle wysoko, by podlać uprawy;
  • łatwiej kontrolować stan i właściwości fizyko-chemiczne podłoża w tego typu konstrukcji – w razie czego można wymienić glebę;
  • ziemia szybciej się nagrzeje, co przyspieszy wegetację (wiele gatunków, które w polskim klimacie nie nadążają z wydanie plonów tj. karczochy, w tego typu uprawie wreszcie mają na to szansę).

Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków PrądnikPiknikowy stół przyda się do spożywania plonów świeżo po zebraniu.

Pozostałe strefy mają służyć integracji mieszkańców (strefa Współnego Biesiadowania), relaksowi i wypoczynkowi. Wygodne siedziska sąsiadują z uprawami, na wypadek gdyby trzeba było przysiąść pod ciężarem zbyt wielkiej, samodzielnie wyhodowanej dyni.

Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków PrądnikKażdy posiłek pod gołym niebiem smakuje… o niebo lepiej!

Co ciekawe, założenie zaprojektowano tak, by w całości zachować obecny drzewostan. W odsłoniętych częściach w słońcu pławić się będą zioła i światłożądne warzywa, a w cieniu rozłożystych koron każdy Miejski Ogrodnik złapie wytchnienie.

Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków PrądnikZarówno specjalne tabliczki, jak i miejsce samo w sobie zachęca do wspólnego spędzania czasu.

Office Plant Blog_ogród osiedlowy Kraków PrądnikW centrum dowodzenia Gwardia opracowywuje strategię wiosennych nasadzeń.

Inne dzielnice Krakowa przyglądają się już z zainteresowaniem prądnickiemu ogrodowi, a jego idea z pewnością rozkwitnie wkrótce w całym mieście. Dalszy rozwój enklawy zależy od jej Użytkowników. Kibicujemy wszystkim, by ogrodniczy Duch rósł w ich sercach!


Zdjęcia Ogrodu Osiedlowego dzięki życzliwości Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ogród Osiedlowy powstał jako projekt finansowany z krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top