Przychodzi taki moment, kiedy zerkamy w lustro, przeczesujemy dziwnie nastroszoną grzywkę, przyglądamy się bladej cerze. Wzdychamy i stwierdzamy, że czas przejechać się do SPA. Albo chociaż do fryzjera. No cóż, rośliny też tak wzdychają. Wiercą się w zbitej ziemi, siłą woli próbują przegonić siadające na liściach mączliki i starają się nie zauważać, jak pani G. trzeci raz dziś wylewa do doniczki resztki fusów po kawie…
Skutek jest taki, że biurowe rośliny zaczynają wyglądać równie mizernie, co pracownik od kilku lat bez dnia urlopu. Mamy dobrą wiadomość! Roślinne medSPA przyjeżdża do biura i reanimuje każdy wymęczony skrzydłokwiat, oklapniętą dracenę czy pożółkłą palmę!
Oto seria zabiegów rewitalizujących:
1.”k ą p i e l b ł o t n a „
Świeża ziemia dodana na powierzchni dla wielu gatunków świetnie zastąpi konieczność przesadzania.
Ziemia jest podstawą optymalnego rozwoju rośliny. Powinna być odpowiednio dobrana do gatunku i w miarę możliwości uzupełniana na wierzchu tak, by korzenie nie wystawały na powierzchni. Całkowita wymiana ziemi konieczna jest w przypadku:
- ataku patogenów bakteryjnych, wirusowych, grzybowych
- wystąpienia szkodników roślin, rozwijających się w ziemi
- wystąpienia zjawisk gnilnych wskutek nadmiernego podlewania.
Uwaga: fusy z kawy, torebki po herbacie nadają się do uzdaniania ziemii dopiero po przekompostowaniu. Wysypywane bezpośrednio na glebę stają się źródłem tanin. Kwaśne pH fusów z kawy sprawia, że na powierzchni szybko pojawi się pleśń…
2. k u r a c j aWnikliwa obserwacja objawów na liściach i pędach pozwala na zdiagnozowanie patogenezy i obranie strategii leczenia.
Przyczyny spadku formy u roślin związane są nie tylko z błędami w pielęgnacji, ale także z atakiem szkodników i chorób. Wdrożenie odpowiednich zabiegów jest gwarancją sukcesu w leczeniu rośliny poprzez trwałe usunięcie zarówno przyczyny jak i skutków pogorszenia stanu zdrowia „pacjenta”.
Pałeczki wtykane w ziemię pomagają roślinie zwalczyć atakujące ją szkodniki od wewnętrz.
Czasem konieczny jest oprysk przeciwko szkodnikom, żerującym na liściach.
3. f r y z j e r
Liście zasnchnięte, zżółknięte lub uszkodzone usuwa się przy pomocy ostrego sekatora u nasady ogonka liściowego.
Usunięcie uszkodzonych liści nie tylko daje natychmiastowy efekt wizualny, ale pomaga roślinie złapać oddech i stymuluje do wypuszczenia nowych, zdrowych pędów.
Część druga zabiegów pielęgnacyjnych i efekt PRZED/PO już 25.06 na Zielonym Blogu!