System korzeniowy roślin wbrew pozorom potrzebuje tlenu do prawidłowego rozwoju, o czym wpominaliśmy już nie raz. Zalewanie roślin i sytuacje, w których roślina stoi w wodzie kończą się zazwyczaj dla niej tragicznie. Nie wpominając już o ciekawych aromatach, jakie z czasem zaczynają się ulatniać z zabagnionej donicy.
W tradycyjnej uprawie stosuje się doniczki z odpływem. Wymaga ona zawsze podstawki, do której odpływa nadmiar wody z podlewania. Nie zawsze są estetyczne, pasujące do pojemnika, a gromadząca się w nich woda wymaga odlewania. Na rynku ogrodniczym pojawiły się wkłady terraponiczne, które sprawiają, że podstawki odchodzą do lamusa.
Czym sa wkłady terraponiczne i jakie są ich zalety? To specjalnie skonstruowane pojemniki, wyposażone we wskaźnik poziomu wody oraz wypełniane terraponem – neutralnym chemicznie substratem, optymalizującym wilgotność podłoża w najniższej strefie bryły korzeniowej. Jak to się dzieje?
Bierzemy konewkę i podlewamy roślinę do specjalnego kanału w rogu donicy. Patrzymy na wskaźnik, aż poziom wody podniesie się ponad minimalny. Woda spływa na drugie dno pojemnika, następnie poprzez podsiąk kapilarny wsysana jest coraz wyżej zarówno poprzez granulat jak i system korzeniowy.
Porowata struktura granulatu wchłania wodę i zatrzymuje ją w swoim wnętrzu, działając jak magazyn wilgoci. Kiedy podłoże będzie z czasem przesychało, ten zapas wody zostanie wyssany przez system korzeniowy, by umożliwić roślinie przetrwanie do czasu kolejnego podlewania.
- Wkłady terraponiczne występują w różnych wariantach wielkościowych, można je dopasować do wielu pojemników, donic, skrzynek, okrywek a nawet do specjalnych, zabudowanych elementów we wnętrzach.
- Dzięki wkładom terraponicznym można podlewać rośliny rzadziej, nawet co 2-4 tygodnie.
- Wkaźnik sygnalizuje, kiedy należy roślinę nawodnić, a kiedy jeszcze ma wystarczająco dużo wody.
- Nie należy się niepokoić, że pojawi się problem z nadmiarem wody i roślina zgnije. Dzięki “magazynowi” wody w granulacie, roślina wytrzyma dłuższy czas jej niedoboru, niż w podstawowym podłożu glebowym. Przynajmniej do czasu, aż ktoś zerknie na wskaźnik i złapie za konewkę.
- Pomagają w racjonalnej gospodarce wodą, co jest zarówno ekonomiczne co ekologiczne.
Terraponika ma zadanie ułatwić i usprawnić uprawę roślin we wnętrzach. Bazuje na terraponie, czyli keramzycie, o którym pisaliśmy juz przy okazji drenażu.
Donice Artstone również mają specjalny system drenujący, wbudowany w dno donic. Zatem również nie wymagają podstawek. Doskonale spisują się w roli pojemników dla roślin do wnętrz. Dostępne są bowiem w każdym rozmiarze, kształcie czy kolorze. Przestrzegamy jednak, by nie podlewać roślin nadmiernie, by liście nie zaczęły żółknąć. Regularnie raz na 2-3 miesiące dobrze jest usunąć zatyczkę w dnie i wylać nadmiar zgromadzonej wody.
Pingback: # WIOSENNE PRZESADZANIE. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów
A nie gnieździ się w tym jakiś grzyba aby to bezpieczne jest?