METAMORFOZY OGRÓDKÓW.


OP_Blog_Metamorfozyogrodkow


Dziś oprócz hucznej imprezy imieninowej u Zofii, wszyscy Ogrodnicy świętują także czas, kiedy niebezpieczeństwo przymrozków odchodzi w niepamięć (aż do pory powrotu chłodów…). W ogródkach kawiarnianych tę zmianę klimatu zaobserwujemy nie tylko na podstawie spadku popularności polarowych kocyków na rzecz orzeźwiających lemoniad z dużą dawką lodu. Skrzynki i donice w tajemniczych okolicznościach przechodzą metamorfozę.

Office Plant przejmuje skrzynki, które od przedwiośnia dzielnie zdobiły ogródki. Wiosenne bratki, przekwitłe hiacynty, szafirki, tulipany i przysmażone coraz to śmielszym słońcem hortensje zmieniają się miejscami z gatunkami letnimi.

W większych pojemnikach, gdzie nasadzone zostały gatunki bazowe tj. szczepione na pniu zwisające irgi, wierzby, karagany, parasolowate leszczyny, grujeczniki czy zimozielone żywotniki, wymieniana jest warstwa ‘podszytu’. Pora letnia i uprawy szklarniowe rozszerzają pole do popisu. Mamy do dyspozycji więcej wariantów nie tylko kolorystycznych, co strukturalnych i pokrojowych.

Na poniższym przykładzie elementem stałym jest szczepiona irga oraz zimozielony bluszczyk. Wymianie podlegają słonecznie żółte bratki, zastąpione na lato przez rumiane pelargonie o lekko zwisającym pokroju, drobnokwiatową sanvitalię i chmurkę białej smagliczki o miodowym zapachu. Na rogach z czasem rozwinie się seledynowy wilec.

Office Plant Blog_metamorfozy ogródkówDrewniane skrzynie mieszczą wystarczającą ilość ziemi do rozwoju drzewka, jak i bujnych roślin towarzyszących.

Również skrzynki, zdobiące balustrady ogródków gastronomicznych, wymagają metamorfozy. Całe podłoże jest wymieniane na świeże. Zdrowe, mocne i młode sadzonki gatunków sezonu letniego nasadzane są stosunkowo gęsto, lecz z zachowaniem marginesu przestrzeni, pozwalającego na osiągnięcie pełnych gabarytów w ciągu nadchodzących 5 miesięcy.  Pomocne w tym jest nie tylko regularne podlewanie, ale też specjalne nawozy, odpowiednio dobrane przez Ogrodników Office Plant.

Office Plant Blog_metamorfozy ogródków krakówSkrzynki z letnimi gatunkami są komponowane odrobinę luźniej od wiosennych, by dać sadzonkom pole do rozrastania się.

Gatunki, które znacznie zwielokrotnią swoje gabaryty od momentu posadzenia do końca sezonu:

  • wilce
  • dichondra
  • kocanki (szczególne srebrnolistne)
  • Plectranthus (komarzyca)
  • pelargonie zwisające np. ‘Decora’
  • surfinie i petunie
  • begonie smocze i ‘Santa Cruz’
  • trawy np. miskanty, rozplenice.

Office Plant Blog_metamorfozy ogródków wiosna lato 2016Latem podobne z pokroju rośliny występują także w rozmiarze XXL.

Również w ich przypadku bardzo istotna jest jakość sadzonki i jej prowadzenie w początkowym stadium rozwoju, tak by rosły stopniowo i ulegały równomiernemu zagęszczaniu się. Złej jakości rośliny będą wytwarzać długie międzywęźla, a liść i kwiaty mogą ulegać zdrobnieniu. Nim skończy się lipiec, takie rośliny wyglądają już dość mizernie.


25 maja porównamy kolejne wersje wiosennych i letnich nasadzeń w krakowskich ogródkach restauracyjnych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top