JESIENNE DEKORACJE ROŚLINNE CZ.III


jesiennedekoracjeroslinne1


Jesienna szaruga, ziemistoszara kolorystyka miejskiego otoczenia i przytłumiona kolorystyka ubrań kolekcji jesień-zima 2015, wcale a wcale nie oznacza, że ta monotonna szarzyzna i siermięrzność ma obejmować także jesiene dekoracje. Na brązowe wieńce z szyszek i brunatne bukiety z suszonych liści przyjdzie jeszcze czas w listopadzie. Tym czasem mamy jeszcze październik, miesiąc pięknej, polskiej ZŁOTEJ (nie burej!) jesieni. Czas czerwieniejących jabłek, gorejących od barw krzewów berberysu, świdośliw i kalin. Iście królewska pora: cała w purpurze i złocie.

Nic bardziej niż nadchodzący czas monochromatyczności nie usprawiedliwia chęci popadnięcia w lekki szał kolorów i życia. Skorzystajmy z uroków pełnych energii roślin i choćby pstrych, świetlistych pojemników. Co mamy do wyboru?

1. Wrzosowe wrzosy

jesienne dekoracje roślinne wrzosy w donicach office plant kraków

Wrzosowy kolor kwiatów może objąć również ceramiczne pojemniki. Skomponujmy swój zestaw w podobnej gamie, ale o różnych wielkościach i fakturach. Pamiętajmy o ustawieniu ich piętrami, w zależności od strony, z której będą podziwiane.

Porada: Jeśli pojemniki nie posiadają odpływów zostawmy, rośliny w doniczkach produkcyjnych i dobierzmy okrywkę tak, by nie wystawała.

2. Bajkowe wrzośce

jesienne dekoracje roślinne wrzosy w donicach office plant kraków 2

Sam kolor i miriady kwiatów są tak intensywne, że biały neutralny pojemnik nie ujmuje kompozycji ani trochę wigoru. By całośc wyglądała jak wykopana z bajkowego, jesiennego lasu wyściółkujmy ziemię wokół roślin mchem lub chrobotkiem reniferowym.

3. Naturalistyczne daboecje

jesienne dekoracje roślinne wrzosy w donicach office plant kraków 7

Ta urocza i bardzo naturalistycznie wyglądająca krzewinka jest znacznie mniej popularna, niż jej krewniacy, wymienieni wcześniej. Ma większe, dzwoneczkowate kwiaty. Można umieszczać ją w “rodzinnych” – wrzosowatych kompozycjach, lub wypełnić nią cały pojemnik. Ma stosunkowo płytki system korzeniowy i będzie się świetnie czuła w szerokiej misie.

Porada: Z pomocą nożyczek przycinajmy zasychające kwiaty, co przedłuży kwitnienie daboecji. Pilnujmy również, by podłoże nie było zbyt wilgotne – wtedy ta dzielna krzewinka potrafi przetrwać nawet srogą zimę. Możemy ją na wiosnę “uwolnić” do gruntu.

4. Owocujące papryczki i psianki

jesienne dekoracje roślinne wrzosy w donicach office plant kraków 9

Jesienią rośnie apetyt. Taki smaczny akcent w postaci doniczki owocujących papryczek czy psianek świetnie spisze się jako dekracja stolików w restauracji czy kuchennej lady. Emanują gorącem rodzinnych, południowoamerykańskich stron, gdzie intensywne, pstrokate kolory to nie zbrodnia – śmiało posadźmy je w jaskrawych pojemnikach.


1 thought on “JESIENNE DEKORACJE ROŚLINNE CZ.III”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top