JESIENNE DEKORACJE ROŚLINNE.


jesienne dekoracje roślinne


Dziś  Office Plant zaprezentuje Państwu przykładowe kompozycje w pojemnikach z użyciem mniej lub bardziej populanych gatunków roślin: bylin, krzewinek, traw i pnącz, które z powodzeniem służą jako jesienne, sezonowe dekoracje ulic i bardziej ukrytych zakątków Krakowa.

Jak i z czym zestawiać wrzosy i wrzośce, by całość współgrała i wyglądała naturalnie i swobodnie?

1. Kompozycja z samych wrzosów i wrzośców.

jesienne dekoracje roslinne kraków ogrod lobzow office plant

Kompozycja z samych gatunków wrzosowatych jest o tyle wygodna, iż wszystkie preferują lekko kwaśne podłoże. Ziemię miesza się z dodatkiem kwaśnego torfu, który dodatkowo wpływa na lepsze napowietrzenie i stosunki wilgotnościowe gleby. System korzeniowy wszystkich roślin o podobnych wymaganiach rozwija się więc optymalnie, a co za tym idzie krzewinki utrzymuja swoją dekoracyjność tak długo, jak na to pozwalają sprzyjające warunki atmosferyczne.  Biały i różowy wrzos / Calluna sp. / jako najniższe posadzono po bokach. W centralnej części mamy żywo różowy wrzosiec / Erica sp./ i jego interesujący wariant Erica arborea ‘Albert’s Gold’.

2. W zestawieniu z trawami i turzycami

jesiennekomozycje_4

Wrzośce świetnie współgrają z trawami. W centralnej części pojemnika znajduje się rozplenica japońska /Pennisetum alopecuroides / o delikatnych, piórkowych kłosach z lekkim, ciemnofioletowym walorem. Pomiędzy wrzoścami ulokowano mocno przywisające turzyce ‘Bronco’, które w pełnym świetle słońca mienią się odcienami miedzi i złota.

3. Z trawami, krzewami i pnączami

jesienne dekoracje roslinne kraków ogrod lobzow office plant 2 taras

jesienne dekoracje roslinne kraków ogrod lobzow office plant 5

Jeśli po gatunkach letnich sezonowych mamy do dyspozycji wysokie pojemniki, poza obsadzeniem ich gatunkami wrzosowatymi czy ozdobnymi trawami, warto dodać akcent w postaci zimozielonych pnącz, które lekko spłyną w dół na donicę. Świetnie w tej roli spiszą się bluszczyki lub jako ciekawostka – kwasolubna żurawina /Vaccinium oxycoccus /. W naturalnych warunkach jej pędy są płożace i w przyjających warunkach mają zdolność do ukorzeniania się na całej swojej długości. Posadzone w wysokiej wazie, będą malowniczo zwisać ku ziemi.

4. W pojedynkę

jesienne dekoracje roslinne kraków ogrod lobzow office plant wrzosiec

Ciekawy efekt można również uzyskać, nasadzając poszczególne gatunki do osobnych, niewielkich pojemników z możliwością zawieszenia ich na ścianie lub pergoli. Same w sobie stanowią uroczą ozdobę, a przecież jak mawiają – czasem mniej znaczy więcej.

W ramach cyklu jeszcze w październiku na Office Plant pojawią się propozycje samych wrzosów, wrzośców i innych jesiennych “gwiazd”, występujących solo w rozmaitych pojemnikach. Ciekawe które z nich najbardziej przypadną Państwu do gustu?


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top