KRÓTKA INSTRUKCJA PODLEWANIA

OP_Blog_Podlewanie


Woda jest niezbędna roślinom do procesu fotosyntezy, w trakcie którego produkuje ona substancje odżywcze. Niedobór wody można łatwo zdiagnozować na podstawie wyraźnej utraty turgoru, a co za tym idzie opadu i zwiędnięcia liści i pędów.

Oczywiście poszczególne grupy roślin mają odmienne preferencje odnośnie podlewania, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad:

1. NIE PRZELEWAĆ

Nadmierna ilość wody, stale gromadzącej się w bryle korzeniowej zaszkodzi nawet gatunkom bagiennym,  u których w stanie naturalnym występuje czas opadu wód gruntowych. Wbrew pozorom korzenie roślin do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania również potrzebują tlenu. Należy zadbać, by doniczka posiadała odpływ  a dolna partia powinna być zdrenowana np. przy pomocy warstwy keramzytu. Idealnym rozwiązaniem są donice z systemem drenażu.

Tylko niektóre gatunki można uprawiać w trybie hydroponicznym. /Już wkrótce więcej na ten temat/

d

2. NIE PRZESUSZAĆ

Również sukulenty potrzebują w czasie upałów umiarkowanej ilości wody. Objawy jej niedoboru to spadek objętości pędów rośliny oraz ich marszczenie się. Na szczęście po uzupełnieniu płynów szybko wraca im turgor.

3. NIE LAĆ PO ROŚLINIE

Żadna roślina nie lubi strumieni wody, spływających po jej kwiatach czy liściach. Owszem, niektóre gatunki preferują wysoką wilgotność powietrza i zraszanie, ale nie należy tego mylić z zimnym prysznicem prosto z konewki.  Krople wody na roślinie mogą się przyczynić do:

  • rozwoju patogenów (szczególnie chorób grzybowych);
  • poparzeń słonecznych (kropla działa jak soczewka, skupiając promienie słońca).

4. LATEM –  CZĘSTO, ZIMĄ – RZADZIEJ

Ze względu na wysokie temperatury woda w pojemnikach szybciej odparowuje. Również duża ilość światła maksymalizuje fotosyntetyzowanie, a co za tym idzie zapotrzebowanie na wodę. W upalne dni należy podlewać niemal codziennie. By ograniczyć odparowywanie wody dobrze jest przykryć ją ozdobnym kruszcem lub keramzytem.

e

W dni deszczowe i chłodne temperatura także we wnętrzach lekko spada w porównaniu z porą letnią, a niedobór światła wprowadza niektóre rośliny w czasowy spoczynek, w trakcie którego ogranicza się podlewanie do minimum.

5. FAZA JASNA FAZA CIEMNA

Powtórka z fotosyntezy przypomina, że do procesu prócz wody roślina potrzebuje także światła. W czasie, kiedy światło nie jest roślinie dostarczane, nie potrzebuje ona również wody. Zatem podlewanie należy przeprowadzać w ciągu dnia, by na czas naświetlania roślina miała dostęp do wody. Podlewanie wieczorem ma sens jedynie w pomieszczeniach doświetlanych sztucznie. W przeciwnym wypadku szybko przyczyni się do rozwoju chorób grzybowych, stymulowanego ciemnością i wilgocią…

a


Stan wilgotności podłoża najlepiej sprawdzać dłonią.  Ziemia powinna być świeża, wilgotna. Prawidłowe podlewanie przeprowadza się wzdłuż ramtu pojemnika, tak by cała powierzchnia ziemi była równomiernie nawodniona.


Informacje odnośnie podlewania poszczególnych gatunków można uzyskać u Konsultantów Office Plant oraz przeczytać na Zielonym Blogu.

Scroll to Top