5 TYPÓW DONICZEK.



Doniczki z terakoty mają tradycyjny urok, metalowe się nie rozbiją a z tworzywa mogą niemal doskonale imitować każdy inny materiał. Który z nich jest najlepszy? Który najtrwalszy? Który ma najwięcej uroku?

PREFERENCJE I PREDYSPOZYCJE

Oprócz oczywistych wyborów jak np. kiedy chcemy posadzić zioła zawsze wybieramy tylko donice terakotowe, to w przypadku pozostałych roślin decyzja o rodzaju doniczki potrafi uwięzić nas na dziale doniczkowym na długi czas. Pomocna jak zawsze w życiu okazuje się klasyczna lista „za i przeciw”:

terakota

  • ZA: tradycyjna, uniwersalna, naturalna. Bryła korzeniowa dotlenia się przez porowatą strukturę i zdrowo rozwija.
  • PRZECIW: podłoże latem szybciej przesycha, na donicy tworzy się osad i zacieki, może się uszczerbić i stłuc.

ceramika

  • ZA: pełne spektrum barw, faktur i deseni. Szkliwiona powierzchnia hamuje nadmierne odprawowanie wody.
  • PRZECIW: może się uszczerbić i stłuc. Traktujemy jako osłonkę na doniczkę produkcyjną, nie sadzimy rośliny bezpośrednio. Wskutek bardzo niskich temperatur pękają (przy zakupie donic do uprawy roślin na zewnątrz warto upewnić się, że donice są mrozoodporne).

tworzywo

  • ZA: pełne spektrum barw, faktur i deseni. Ograniczone odparowywanie wody. Stosunkowo odporna na uszkodzenia. Często ma wbudowany system podwójnego dna z drenażem, przez co można nasadzać do nich rośliny bezpośrednio. Nawet duże donice bywają lekkie, łatwe w transporcie i umożliwiające samodzielne przestawianie wedle „widzimisię”.
  • PRZECIW: brak przewietrzania systemu korzeniowego przy intensywnym podlewaniu może sprzyjać rozwojowi bakterii gnilnych. Sztuczny efekt. Lekkie doniczki są łatwo zrzucane z półek przez koty…

metal

  • ZA: odporna na uszkodzenia, trwała, mosiężne mają w sobie klasyczny urok, szczególnie gdy umieścimy w niej aspidistrę czy nefrolepis.
  • PRZECIW: wykorzystujemy w roli osłonki na doniczkę produkcyjną – sadzenie bezpośrednie stopniowo uszkadza i w efekcie uśmierca roślinę. Bywa ciężka. Te z dodatkiem miedzi czy żelaza pod wpływem dotykania i wilgoci wydzielają woń, mogącą drażnić co wrażliwszych wąchaczy.

drewno i włókna

  • ZA: naturalne, lekkie, subtelne, ciepłe i łagodne w odbiorze; sprawiają, że miejsce nabiera charakteru sielskiego, przytulnego, przyjaznego.
  • PRZECIW: tylko w roli osłonek na okrywki, na spód zawsze należy wsadzić dodatkową podstawę z nieprzemakalnego materiału; mogą podsiąkać wilgocią, przez co pojawiają się na nich wykwity.

DRUGIE ŻYCIE DONICZKI

Wybierając doniczkę rzadko myślimy o tym, co się z nią wydarzy, kiedy z jakiś powodów przestanie nam być potrzebna.

  • Decydując się na pojemniki wykonane z trwałych materiałów dajemy im szansę na pełnienie innych ról, np. bycie improwizowanym wazonem na kwiaty czy bycie przydatnym, jako pojemniki na śrubki w warsztacie.
  • Donice terakotowe po dokładnym stłuczeniu mogą być substratem glebowym na dnie pojemnika. Do tej roli nie nadają się donice ceramiczne ze względu na bardzo ostre krawędzie i szkliwione lico. Te znajdą zastosowanie jako dodatek do gruzu.
  • Okrywki drewniane i z włókien, o ile nie były impregnowane ani klejone syntetycznie można przekompostować w najniższej warstwie z gałęziami.


Podobne wpisy:

Scroll to Top