KWIATEK DLA SKORPIONA.Rubrykę z horoskopami większość z nas czyta z przekąsem, uśmiechając się mimowolnie, gdy prognoza na nadchodzący miesiąc dla Barana jest pomyślna, Panna powinna unikać Strzelca, a Waga zapisać się na siłownię. Znakom zodiaku przyporządkowane są stereotypowe cechy charakteru, kolory a nawet opiekuńcze kamienie. Dlaczego zatem, wybierając roślinę doniczkową, nie zerknąć w horoskop, czy aby palma sprzyja Koziorożcowi?

ZODIAKALNA FLORA

Bez względu na to, czy rys charakterologiczny naszego zodiaku to samospełniające się proroctwo, czy też cykl pogodowy sprawia, że urodzeni w październiku mają tendencję do chandry i melancholii, w horoskopach coś jest. Sama myśl o tym, że patrzący niegdyś w gwiazdy mędrcy na ich podstawie decydowali o losach królestw sprawia, że czytając podpunkt o naszych zodiakalnych wadach mobilizuje troszkę do pracy nad sobą. Obcowanie z rośliną, jej obserwacja i pielęgnacja z całą pewnością może być swoistym treningiem dla charakteru.

Zerknijmy zatem do szufladek, w których pozamykano 12 znaków zodiaku i dobierzmy im rośliny, które wydadzą się dla nich wręcz stworzone:

1 Koziorożec

Uchodzi za pragmatycznego i przyziemnego, dlatego wybierając roślinę wybierze odporne sukulenty: kaktusy i wilczomlecze o prostej, harmonijnej formie. Docenia rośliny, które same o siebie dbają a ich forma jest uniwersalna i niezbyt ekscentryczna.

Rośliny doniczkowe dla Koziorożca: grubosz, stapelia, kaktusy, kalanchoe, haworthia, aloes, wężownica, peperomia.

Doniczka: szara, z kompozytu mineralnego.

2 Wodnik

Ma opinię osoby niezależnej, nie znoszącej ograniczeń i obowiązków. Jako wielbiciel podróży i dzikości szczególnie podobać będą mu się rośliny egzotyczne, lecz wybierając roślinę dla siebie sięgnie po takie, które nie będą obligowały do pieczołowitej pielęgnacji, w zamian wiele z siebie dając. Wielkie liście, duże kwiaty lub obfite kwitnienie, aromatyczne liście to coś, co zainteresuje Wodnika.

Rośliny doniczkowe dla Wodnika: fikus lirolistny, hibiskus, bugenwilla, ripsalidopsis i schlumbergera, oleander, drzewko laurowe, rozmaryn

Doniczka: ceramiczna zielona.

3 Ryby

Podobno Ryby są bardzo uczuciowe, często dają się ponosić falom emocji, co trochę nie zgadza się z powiedzonkiem: “zimny jak ryba”. Ryby przyciąga kolor jasno zielony, turkusowy, świetlisty. Rośliny o bladozielonych, wstęgowatych liściach będą miło im się kojarzyć i pomagać w zanurzeniu się w oceanie spokoju…

Rośliny doniczkowe dla Ryb: asplenium, flebodium, zielistka, kaladium, tillandsia,

Doniczka: ceramiczna w chłodnych odcieniach pastelowych.

4 Baran

Ognisty, zapalczywy i pełen werwy. Uparty. Jego relacje z roślinami doniczkowymi są raczej specyficzne, rzadko kiedy ma czas lub ochotę się nimi zajmować. Lubi raczej rośliny jadalne, owocujące, najlepiej na czerwono.

Rośliny dla Barana: zioła liściaste bazylia, cząber, estragon (idealny do baraniny…); ozdobne papryczki, kliwia, frizea, nertera,

Doniczka: ceramiczna czerwona.

5 Byk

Przyziemny, pracowity materialista z głęboko skrywanym romantyzmem. Doceni rośliny odporne, praktyczne, o zdrowym wyglądzie i odpowiednich gabarytach. Wagę przykładać będzie raczej do liści i ich formy, niż kwiatów. Ma także słabość do roślin aromatycznych i jadalnych.

Rośliny doniczkowe dla Byka: aspidistra, skrzydłokwiat, bananowiec, palmy, drzewka bonsai, zioła: lawenda, rozmaryn, macierzanka.

Doniczka: klasyczna z terakoty.

6 Bliźnięta

Podobno z natury radosne i pomocne. Jeśli do natłoku zadań i obowiązków dodadzą rośliny, z pewnością poświęcą im tyle starań, ile dany gatunek będzie od nich wymagał. W praktyce jednak Bliźnięta zawsze wybiorą ratowanie ludzi, niż dotrzymanie terminu podlewania. Rozczulą i zachwycą je rośliny kwitnące, barwne, o ciekawych liściach lub kwiatach.

Rośliny dla Bliźniąt: begonia zimowa, pantofelnik, celozja, cyklamen, gerbera, niecierpek, kalanchoe Blossfelda

Doniczka: ceramiczna żółta.

7 Rak

Wrażliwiec. Lubi troszczyć się o ludzi i swoje otoczenie. Dlatego jest to jeden z tych znaków zodiaku, który z uprawą roślin nie miewa większych problemów. Rak wybierając rośliny kierować będzie się intuicją, ale także kwestią aktualnej mody.

Rośliny dla Raka: skrzydłokwiat, zamiokulkas, eszeweria, szeflera, filodendron, hortensja doniczkowa, pilea, kalatea

Doniczka: w kolorze białym.

8 Lew

Salonowy lew, dusza towarzystwa, wielbiciel słońca i ciepła. Rośliny sporadycznie znajdują się w kręgu jego zainteresowań. Jego spojrzenie spocznie jednak łaskawie na spektakularnych palmach, roślinach bujnych, imponujących, silnych.

Roślina dla Lwa: palmy, sagowce, asparagusy, nefrolepis, asplenium, szeflera, monstera, kliwia, filodendron, pandanus, jacaranda.

Doniczka: duża, metalowa mosiężna lub złocona.

9 Panna

Powściągliwa i perfekcjonistyczna. Do szału doprowadzać ją będą rośliny, którym łatwo brązowieją końcówki liści, które wymagają oczyszczania z przekwitających kwiatów czy wchodzących w nieatrakcyjny wizualnie moment spoczynku. Chyba, że roślina taka będzie miała moment chwały – na czas glorii roślina będzie stała na honorowym miejscu. A gdy zbrzydnie – wyląduje na śmietniku…

Rośliny dla Panny: palmy, jaśmin turecki, drzewka cytrusowe, strelizja, amarylis, kalatea krągłolistna, gardenia.

Doniczka: w neutralnych odcieniach marmuru, kamionki, minerałów.

10 Waga

Leniwa i romantyczna. Niepowodzenie w uprawie roślin będzie brać głęboko do siebie, analizując po nocach popełnione błędy uprawowe. Rozchwiana Waga będzie szukać roślin, których widok ją uspakaja, pociesza i zachwyca. A później takich, których szansa na utrzymanie przy życiu wynosi ponad 80%.

Rośliny dla Wagi: zioła, mirt, paprocie, epipremnum, peperomia, pilea, kariota, murraja, bluszcz, Ficus deltoidea, kluzja, aspidistra.

Doniczka: różowa z naturalnego surowca, kamionki, terakoty lub z plecionej wikliny.

11 Skorpion

Skorpion jest dociekliwy. Skupiony na własnym rozwoju, wewnętrznych, wciąż trwających przemianach. Rośliny  zwrócą jego uwagę, jeśli będą także przechodzić pewne cykle: będą kwitły, stosunkowo szybko rosły a nawet owocowały. A jeśli jeszcze do tego będą trujące, trochę jadowite… taaak, to roślina dla Skorpiona.

Rośliny dla Skorpiona: orchidee, maranta, fikusy, pawonia, fuksja, oleander, anturium, diffenbachia, cyrtomium, epipremnum, kroton.

Doniczka: czarna, ciemnopurpurowa.

12 Strzelec

Trochę postrzelony, zapalczywy, ruchliwy. Ponieważ szybko się nudzi, rośliny rzadko kiedy są w kręgu jego zainteresowań. Chyba, że są to rośliny z jakiegoś powodu ciekawe, przydatne lub ekscentryczne.

Roślina dla Strzelca: imbir, kurkuma, geranium, aloes, melisa, ananas jadalny, rośliny owadożerne, platycerium “łosie rogi” (zielone trofeum Strzelca).

Doniczka: nietłukąca się…

Jeśli jednak na myśl o danej roślinie kręcimy głową, oznacza to, że albo jesteśmy wcześniakiem, albo po prostu powinniśmy zaufać swojej intuicji i sięgać po to, co nam się naprawdę podoba – samodzielnie wybierając swoje przeznaczenie i świadomie kierując swym losem. Choćby w dziedzinie zazieleniania parapetu.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top