5 CZĘSTYCH CHORÓB ROŚLIN DONICZKOWYCH.Rośliny także chorują. Fitopatologowie corocznie odnotowują liczne przypadki roślinnej kiły, parcha czy raka. Na szczęście takie dolegliwości nie spotykają roślin doniczkowych. Im najczęściej dolega zupełnie coś innego, a przyczyna bywa jedna: nadgorliwy lub leniwy opiekun. Ważne jednak, że opiekun ten jest jednak gotów rzucić się roślinie na ratunek, gdy tylko dostrzeże jej smętnie żółty liść. Dziś przedstawiamy 5 częstych chorób roślin doniczkowych.

Dlaczego rośliny doniczkowe chorują?

Z powodu niekorzystnych warunków siedliskowych. Spadek odporności u roślin wywołuje:

  • niedobór światła
  • nadmiar wilgoci w podłożu (zbyt intensywne podlewanie, brak odpływu w doniczce)
  • gwałtowne spadki temperatur (dla większości roślin temperatura poniżej 10oC uszkadza tkanki)
  • przeciągi (powodują stres i intensywniejsze fotooddychanie)
  • błędne nawożenie (w porze spoczynku, zbyt duże i częste dawki).

Większość z tych czynników naturalnie występuje w okresie zimowym (tu piszemy o reanimacji roślin po zimie). Dlatego to w tym czasie warto wzmożyć czujność, obserwować rośliny i unikać błędów pielęgnacyjnych.

5 częstych chorób roślin doniczkowych

#1 Szara pleśń

Najczęściej dopada: begonie, sępolie, niecierpki, skrętniki.

Sprzyja jej: wysoka wilgotność, brak ruchu powietrza i zbyt niska temperatura: czyli ciemny parapet, na którym nocą chłód od szyb bije prosto w delikatne tkanki roślin.

Atakuje: liście, pędy i kwiaty, której najpierw pokrywają się brunatnymi plamami, te stopniowo zasychają. Przy wzroście wilgotności na martwych częściach roślin pojawiają się charakterystyczne kosmate, szare naloty z czarnymi “kropkami” zarodników, niekiedy mylone w warstwą kurzu.

Leczenie: usuwamy wszystkie porażone części rośliny. Przestawiamy w bezpieczniejsze miejsce. Stosujemy Biosept, dawkę drugą aplikujemy po 14 dniach.

#2 Mączniak prawdziwy

Najczęściej dopada: cissusy, begonie, surfinie, róże miniaturowe

Sprzyja jej: suche powietrze

Atakuje: liście, szypułki kwiatowe. Pokrywają się białym, mączystym nalotem (rośliny wyglądają jak posypane mąką). Stopniowo żółkną, po czym zamierają.

Leczenie: usuwamy porażone części rośliny z zapasem. Opryskujemy 2-3 razy w odstępach 10-cio dniowych Bioseptem lub Amistarem.

#3 Plamistość liści

Najczęściej dopada: diffenbachie, filodendrony, niecierpki, epipremnum, fuksje

Sprzyja jej: złe nawożenie, nadmiar wilgoci w podłożu i powietrzu

Atakuje: liście. Szare lub brązowe plamy z ciemną obwódką, które stopniowo powiększają się i zlewają w jedno.

Leczenie: usunięcie zajętych chorobą liści. Stosujemy Bravo, Biosept, Dithane, zabieg powtarzamy po 10 dniach.

#4 Pleśń sadzowa

Wywoływana przez grupę kilku patogenów, dających podobne objawy.

Najczęściej dopada: rośliny, na których pojawiła się słodka spadź (wskutek żerowania mszyc lub skapywania spadzi z innych roślin)

Atakuje: pędy, liście, pąki kwiatowe, owoce. Czarny, matowy osad wygląda jakby rośliny były brudne od sadzy.

Leczenie: pleść sadzowa ma charakter powierzchniowy. Uszkodzenia, które wywołuje są pośrednie i wynikają z niedoboru światła, które nie dociera do tkanek pokrytych warstwą “sadzy”. Roślinę starannie przemywamy zatem wilgotną ściereczką (woda plus odrobina szarego mydła). Jeśli stwierdziliśmy obecność mszyc – zastosujmy preparaty owadobójcze.

#5 Zgorzel zgnilakowa

Dopada wszystkie rośliny, które są podlewane nadmiernie oraz te, których pojemnik nie posiada odpływu. Roślina przestaje rosnąć, matowieje i więdnie mimo podlewania. Jest to objaw uszkodzenia systemu korzeniowego i duszenia się rośliny.

Leczenie: zaprzestanie podlewania, przestawienie rośliny w jaśniejsze miejsce, by przyspieszyć odparowanie wody. Gdy podłoże zagniło, brzydko pachnie należy niezwłocznie roślinę przesadzić w świeże podłoże zaprawione Previcurem, o działaniu systemowym.

Czy choroby roślin są groźne dla człowieka?

Większości nasuwa się zapewne pytanie: czy choroba roślin jest groźna dla człowieka? Jeśli nie zamierzamy jej spożywać, to w większości przypadków nie. Jednak wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniu, gdzie wiele roślin zostało intensywnie porażonych przez chorobę grzybową, będącą już na etapie intensywnego rozsiewania zarodników może powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego i nerwowego, a także podrażniać śluzówki czy oczy. Jednym słowem mamy podobną sytuację, gdy grzyb zalęgnie się w klimatyzacji.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top