WYSTROJONE ROŚLINY.



Sezonowe zmiany wystroju sprawiają, że dni nie upływają monotonnie. Szczególnie zimą ze względu na szarą aurę przyjemnie jest znaleźć odskocznię w zmienianiu dekoracji w najbliższym otoczeniu. Poza typowymi stroikami, wieńcami i choinkami coraz popularniejszy staje się trend strojenia roślin doniczkowych. Tym bardziej, że czasem w prosty sposób mogą one zyskać zupełnie nowy wygląd i nadać wnętrzu wyjątkowego klimatu. W jaki sposób stroimy rośliny doniczkowe? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1. PRZEGRUPOWANIE

Najpierw zacznijmy od remanentu parapetów i półek. Jakie rośliny mamy do dyspozycji? Które z nich nadają się do strojenia? Z których możemy stworzyć wystrojoną grupę a które lepiej będą wyglądały solo? A które lepiej wynieść do najrzadziej odwiedzanego pomieszczenia…

2. UZUPEŁNIANIE

Warto rozważyć uzupełnienie kompozycji o nowe, typowe dla okazji rośliny – w przypadku zimowych dekoracji byłyby to na przykład:

  • paprocie – davalia, flebodium
  • sukulenty – o srebrzystych pędach i/lub „gwiazdkowatym pokroju
  • „iglaki” – miniaturowe cyprysiki i araukarie
  • śnieżnobiałe kwiaty – np. cyklameny, stefanotisy, orchidee
  • czerwone owoce – np. ardizja karbowana świetnie spisze się w roli doniczkowego ostrokrzewu.

3. PIELĘGNACJA

Przed strojeniem wszystkie rośliny zasługują na zabieg pielęgnacyjny. Żaden brokat nie pomoże zamaskować ukurzonych, zżółkniętych liści tak samo jak żaden makijaż nie zakamufluje nieprzespanych nocy. Oczyśćmy liście z kurzu delikatnie z użyciem wilgotnej szmatki a uszkodzone, żółte i brązowe pędy usuńmy ostrym sekatorem. Przekwitnięte kwiaty np. cyklamenu usuwamy u nasady.

4. ODŚWIĘTNA DONICA

Czasem do całkowitej przemiany wystarczy wymiana okrywki, by roślina zyskała zupełnie inny charakter. Białe, złote czy srebrzyste donice same w sobie są odświętne. Pamiętajmy jednak o kilku aspektach:

  • rozmiar okrywki należy dopasować idealnie, by roślina nie wpadała ani nie wystawała
  • charakter okrywki nie powinien przyćmiewać nigdy uroku znajdującej się w nim rośliny. Co prawda orchidei nie speszy żaden pojemnik, ale już w przypadku mniej spektakularnych Sansevierii stosujmy zasadę „im mniej tym więcej”
  • bardzo ważny jest materiał, z jakiej wykonano okrywkę: wybierzmy te ceramiczne, dobrej jakości, które nie sprawią, że roślina zamiast odświętnie wyglądała by tandetnie.

5. DODATKI

Czego użyć do przystrojenia doniczkowych roślin?

  • baza: proste, jednolite tło uzyskamy np. dzięki jedlinowym gałązkom, jemiole, porostom i mchom; w roli „sianka” dobrze spisze się sizal czy wełna drzewna
  • duże elementy: dobrane kolorystycznie bańki i piękne szyszki np. wejmutkowe
  • drobne elementy: mniejsze banieczki, drobne szyszki np. modrzewia japońskiego, drewniane gwiazdki.

Bezpieczniej stosować dekoracje o naturalnym charakterze. Nie stosujmy klejów, brokatów, ani nie wtykajmy w ziemię łatwo rdzewiejących drucików by nie uszkodzić roślin, a także po to, by bez kłopotu usunąć wystrój, kiedy przestanie być aktualny. Bowiem na wiosnę stroić będzie można rośliny doniczkowe w zupełnie nowe „piórka”..


Scroll to Top