HIPPEASTRUM CZY AMARYLLIS?



Zacznijmy od podobieństw, rzucających się w oczy: okazałe, egzotyczne kwiaty na długich łodygach i podziemna cebula. Czym różnią się od siebie zwartnica i amarylis nadobny? Skąd się wzięło to całe zamieszanie? No cóż – wskutek wrzucenia przez handlowców obydwu rodzajów do jednego worka. Ale my teraz do tego worka zajrzymy i wszystko wytłumaczymy.

JAK ODRÓŻNIĆ HIPPEASTRUM OD AMARYLLIS?

Kwestia kolorów kwiatów bywa myląca, lecz zwartnica najczęściej występuje w wersji soczyście czerwonej, z białymi pasami, pomarańczowej lub białej. Amarylis nadobny przeważnie kwitnie w tonacjach różu a gardziel podbarwiona jest na żółto. Pora kwitnienia ze względu na możliwości upraw szklarniowych także niewiele nam podpowie, bowiem obydwa gatunki dostępne są w handlu niemal cały rok (choć porą zimową częściej trafimy na bardziej okazałe, czerwone zwartnice). Jakie cechy pomogą nam się upewnić, którą z roślin uprawiamy?

1. Która cebula?

Już na etapie cebul łatwo odróżnimy od siebie zwartnicę od amarylisu. Cebula tej pierwszej jest większa (12cm), krągła, pełna i pokryta ciemnobrązową łuską. Cebula amarylisu w porównaniu z poprzednią od razu wyda się mniejsza (ok. 5- 10cm), lekko wydłużona. Czasem składa się z połączonych ze sobą 2-3 cebul. Ich łuska jest jasna.

2. Co najpierw?

Jeśli cebula wyglądała dla nas jak… cebula i nie wyjaśniła, czym jest, poczekajmy do pierwszych wschodów. Jeśli z cebuli wyrasta najpierw pęd kwiatostanowy – zakwitnie nam Hippeastrum. Jeśli cebula wybija w liście – na naszym parapecie rośnie amarylis.

3. A jakie mają liście?

Liście Hippeastrummięsiste, rozkładają się lekko na boki. Wąskie liście amarylisu przylegają bardziej do łodygi, jakby chciały ją utrzymać w pionie.

4. Łodyga pełna czy pusta?

Nic dziwnego, że amarylisowe liście tak wspierają pełną łodygę, technicznie słabszą od stabilniejszej, pustej na przekroju łodygi Hippeastrum.

5. Ile kwiatów?

Kiedy nasza zagadka zakwita policzmy kwiaty: mniej, bo 4-5, lecz okazalszych (ok. 20-30 cm średnicy) znajdziemy na Hippeastrum. Natomiast Amaryllis inwestuje przeważnie w ilość a nie wielkość – zawiązuje ich całkiem sporo, nawet aż 12 sztuk. Zdarzają się jednak amarylisy o dwóch kwiatach. Jednak nawet wtedy wielkość okwiatu nie przekracza średnicy 10 cm.

JAK UPRAWIAĆ HIPPEASTRUM A JAK AMARYLLIS?

Jeśli nadal jesteśmy niepewni, co wyrosło z doniczki – dobrą wiadomość – w obydwu przypadkach pielęgnacja wygląda podobnie:

  • po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, by cebuli nie wyczerpało zawiązywaniem nasion,
  • pozwalamy liściom zżółknąć,
  • przestajemy podlewać i nawozić.

Cebula przez 2-3 miesiące przechodzi czas spoczynku, na które jednakowo Hippeastrum i Amaryllis – zasłużyły.

Jak „spoczywają”?

Zostawiamy je w doniczce z suchą ziemią w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Po upływie czasu uśpienia możemy spróbować reanimować roślinę. Przycinamy zaschnięte liście, cebulę oczyszczamy z ziemi i przesadzamy do niewiele większej donicy (lecz uważając, by cebuli nie uciskały brzegi okrywki). Donicę wcześniej wypełniamy warstwą drenażu (keramzyt) i lekko wilgotną, uniwersalną ziemią ogrodową. Ustawiamy w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 20*C. Zaczynamy podlewać dopiero, gdy cebula da znaki życia – wypuści pęd. Wtedy wdrażamy wieloskładnikowe nawożenie i przenosimy ją na chłodniejszy parapet. I uzbrajamy się w cierpliwość.

Na koniec szybki test – jaki kwiat zakwitł nad tym pytaniem?


Scroll to Top