GWIAZDKOWE ROŚLINY.



Gwiazdkowe rośliny wprawią wszystkich w świąteczny nastrój. Wbrew pozorom nie mamy na myśli choinek. Przygotowaliśmy na dziś 8 gatunków roślin, które kojarzą się nam ze Świętami lub które z łatwością można przearanżować na okolicznościowe dekoracje. Niczym Pani Zima „porozrzucajmy” je po parapetach, stolikach, blatach i firmowych biurkach, by nadać tym przestrzeniom radosnego nastroju.

OSZRONIONE GWIAZDY

Wybraliśmy rośliny doniczkowe, które są wyjątkowe z wielu powodów. Ich cechy w odpowiedniej aranżacji kojarzą się bardzo zimowo: „gwiazdkowaty” pokrój, oszroniony odcień zieleni ich pędów, igiełkowate liście lub liście nabiegniete ciepłą czerwienią jak u Pepperomia 'Rosso’. Niektórym brakuje tylko sweterka z reniferem. Większość (choć nie wszystkie) z nich cechuje wysoka tolerancja dla niekorzystnych warunków, panujących zimową porą w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach.

1. Starzec – Senecio sp.

W obrębie tego rodzaju mamy 3 „zimowe” atrakcje:

  • S. cineraria  (znany jako „mrozy”),
  • S. ficoides o niebieskich, wzniesionych pędach
  • S. vitalis o równie błękitnych, lecz cienkich i dłuższych od S. ficoides pędach.

Bardzo świątecznym gatunkiem jest także Senecio albicans 'Angel Wings’ o szerokojajowatych, niemal białych liściach.

2. Srebrzyk – Calocaphalus

Sopelkowy kalocefalus>>> nawet po śmierci zachowuje interesujący kolor i kształty. Wygląda jak ścięty mrozem. Można stosować go także do dekoracji na zewnątrz.

3. Cyklamen – Cyclamen persicum

Biało kwitnące okazy cyklamenu, błędnie nazywanego „fiołkiem alpejskim” – przywodzą na myśl właśnie ośnieżone, alpejskie stoki. Kwitną od jesieni do wiosny. Pamiętajmy, że podlewamy je od spodu, tak by bulwa nie zagniwała od nadmiaru wilgoci w podłożu.

4. Araukaria – Araucaria excelsa

Jej regularne okółki pędów, igiełkowate i szydlaste zredukowane ulistnienie i „choinkowaty” pokrój sprawiły, że na czas świąteczny zdarza się araukariom występować w roli bożonarodzeniowego drzewka. Początkowo miniaturowego, lecz z czasem – przy odpowiedniej pielęgnacji – nawet metrowego.

5. Hebe

Wieczniezielona krzewinka o kulistym pokroju i drobnym ulistnieniu to świetny uzupełniacz świątecznych, żywych stroików. Gęsta kępa hebe to idealny, miniaturowy krzew, za którym skryje się kilka małych banieczek i ceramiczny jelonek.

6. Cyprysik groszkowy ‘Goldcrest Wilma’

Perfekcyjna, miniaturowa choinka – seledynowy, puchaty stożek. Nie lubi sąsiedztwa grzejników ani zapominania o podlewaniu. Jego pędy pachną cytrynowo!

7. „Gwiazda betlejemska” – Euphorbia pulcherrima (Poinsettia)

Ta „gwiazda” utrzymuje wysoką pozycję na liście gwiazdkowych roślin. Króluje w stroikach i kompozycjach. Pamiętajmy, że wymaga intensywnego nawadniania, stanowiska jasnego i oddalonego od grzejników. W przeciwieństwie do pozostałych, wymienianych gatunków, trudno będzie jej przetrwać do kolejnych Świąt, ale to mały szkopuł dla wielbicieli wilczomleczy nadobnych.

Ciekawostka: alternatywą dla betlejemskich gwiazd są zwartnice – Hippeastrum sp.. Ich wielkie kwiaty występują w świątecznych wariacjach czerwieni, bieli i zieleni.

8. Escheveria sp.

Rozetki w pastelowych odcieniach: szarozielonych, szaroniebieskich a nawet niemal białych, wyglądają wręcz bajkowo. Zimową porą warto zabawić się w kolekcjonera unikatowych odmian. Do szczęścia potrzebują jasnego parapetu i oszczędnego podlewania.

Wykorzystanie żywych, zielonych dekoracji zawsze ma w sobie więcej uroku, niż ociekające brokatem sztuczne stroiki. Szczególnie, że kiedy okres świąteczny minie, większość z nich nadal będzie cieszyć nasze oczy.


Scroll to Top