OLBRZYM W DONICY.


Office Plant Blog_olbrzym w donicy pielęgnacja roślin Autor: Corinna Frączek


Wielkogabarytowe rośliny w pojemnikach pozwalają szybko uzyskać efekt dekoracyjny. Uzyskanie tak dorodnych okazów zajęło jednak hodowcy wiele lat troskliwej opieki w oparciu o profesjonalną wiedzę. Wszystko to może jednak pójść na marne, jeśli nowi właściciele nie będą kontynuować zabiegów, niezbędnych do utrzymania zielonego olbrzyma przy życiu.

Oto podpowiedzi jak zaopiekować się dużymi roślinami:

1. Fikus Benjamina (Ficus benjamina)

Najczęściej po zakupie kilkumetrowego fikusa zaczyna on szybko zrzucać liście. Dzieje się tak nie tylko z powodu tęsknoty, ale także stresu, wywołanego zmianą miejsca. Na nowym stanowisku należy ustawić roślinę dokładnie tak, jak stała w poprzednim miejscu. Tym sposobem zmiejszamy ryzyko, że fikus w rozpaczy zrzuci wszystkie liście.

Fikusy polewamy regularnie oraz zraszamy liście odstaną lub przegotowaną, wystudzoną wodą. Co roku wczesną wiosną na powierzchni dosypujemy świeżej ziemi.

2. Bananowiec (Musa acumianta)

Wielkolistne bananowce wbrew pozorom skrajnej egzotyki, są stosunkowo łatwymi w uprawie roślinami. Szkodzi mu jedynie niedobór światła, który objawia się żółknięciem liści oraz nadmiar nawozów mineralnych. Nawadniamy go 2-3 w tygodniu, w okresie zimowym raz w tygodniu, chyba, że roślina stoi w strefie ogrzewania. Nie należy wtedy dopuścić do obkurczenia się bryły korzeniowej. Tak jak w przypadku fikusa wiosną uzupełniamy donicę świeżą wartwą ziemi do palm.

3. Oliwka europejska (Olea europea)

Często zamawiana do restauracji, gdzie jednak już po miesiącu wyraźnie widoczne stają się zaniedbania. Te długowieczne z natury drzewka w pojemnikach stają się trochę mniej żywotne, szczególnie jeśli ilość fotosyntetycznie czynnego światła dawkowana jest im jak na lekarstwo. W okresie letnim drzewka oliwne należy wystawiać na działanie pełnego słońca. To umożliwi im przetrwanie środkowoeuropejskiej zimy. Oliwka znosi upały, suszę i brak nawożenia. Szkodzi jej nadmiar wody w podłożu (szczególnie brak odpływu w pojemniku!) oraz zbyt wysoka temperatura w czasie zimowego spoczynku – powinna oscylować w okolicach 10 -15oC.

4. Feniks (Phoenix canariensis)

W odpowiednio potężnej donicy potrafi dorosnąć nawet do…6m, zatem zmieści się w wysokim holu. Daktylowiec kanaryjski najlepiej rośnie w atrium, by przez cały rok dostawać tyle światła ile to tylko możliwe w tej strefie klimatycznej. Ustawiony w cieniu szybko staje się matowy i żółtknie. Jest do idealna roślina do stawiania w pobliżu fontann (hotelowe lobby, jasne galerie handlowe).

5. Bambusy

Niektóre okazy znane są z tego, że przyrastają 4cm na godzinę. Rośliny te potrafią zatem naprawdę szybko osiągnąć spore rozmiary. Jednak w pomieszczeniach bez nawilżaczy powietrza bambus szybko traci na atrakcyjności – jego liście brązowieją i zamienia się w smutny, beżowy stóg siana. Potrafi się jednak zregenerować kiedy tylko otoczenie odzyska odpowiednie parametry wilgotnościowe. By wspomóc regenerację do podlewania dodawajmy biokompostu.

Office Plant Blog_olbrzym w donicy pielęgnacja roślin Autor: Corinna Frączek olbrzymy


Scroll to Top