OGRÓDKI KAWIARNIANE – CZ.III


RE3


Bardzo wiele krakowiskich ogródków gastronomicznych wymaga odkrycia, niczym tajemnicze ogrody. Skrywają się one bowiem często w oficynach, odkrywając swój czar zaledwie nielicznym, którzy znają ich lokalizację. Warto czasem zboczyć ze stałej trasy i zajrzeć, co skrywają ciężkie bramy kamienic. Szczególnie, kiedy żar leje się z nieba a odwieczny chłód dziedzińca i kamiennej posadzki wydaje się conajmniej kuszącą perspektywą.

W tej realizacji rośliny dopasowano do:

  • półcienia
  • kamiennych klasycyzujących donic
  • elewacji w neutralnym kolorze ecru

Kompozycje z założenia są obfite, barwne i urozmaicone. W odróżnieniu do poprzednich realizacji w tym przypadku pojawiają się w roli roślin bazowych gatunki wieloletnie tj. krzewy i byliny, które będą stanowić pewną ozdobę również w okresie zimowym.

DSC_3589

Duże gabaryty pojemników sprawiają, że bryła korzeniowa takich krzewów jak jałowce, cisy i pęcherznica /Physocarpus opulifolius /’ Lady in Red’ mają miejsce do rozwoju. Niedobór światła sprawia, że liście pęcherznicy z czerwonego stają się bardziej stonowane, stalowofioletowe, przez co staje się ona lepszym tłem dla kwiatów sezonowych.

W odblaskowych kolorach podziwiać można niecierpki nowogwinejskie z grupy Magnum (Pink, Purple, Salmon). Koralowe kwiaty i lśniące, duże liście begonii Dragon dodają świeżości. Nie brakuje też:

  • żóltych, drobnych kwiatów polegnatki – sanwitalii rozesłanej /Sanvitalia procumbens/
  • białych i błękitnych lobelii przylądkowej /Lobelia erinus/.

Te dwa gatunki świetnie spisują się zarówno w półcieniu jak i w słońcu. Można śmiało zestawiać je ze wszystkimi roślinami.

Jako uzupełnienie dodano zwisające bluszcze i barwinek / Vinca minor/ ‘Aureomarginata’. Te klasyczne, wieloletnie pnącza znakomicie pasują do kamiennych donic. Zachowują również swoją dekoracyjność przez cały rok, dlatego obok krzewów iglastych mogą stanowić kanwę kompozycji w pojemniku. Wiosną będą wymagały przycięcia i świeżej dawki nawozowej, by odzyskać walory ozdobne.

DSC_3596

Piętrowy układ roślinności sprawia, że całość odbiera się spójnie. Najwyższym elementem jest krzew – kolumnowy cis /Taxus media/’Hicksii’. Wysokie begonie Dragon tworzą niższe piętro. Następnie widzimy okółek z niecierpków i jeszcze niższe sanwitalie w narożnikach. Całość delikatnie spływa w dół wraz z lobeliami o lekkim, ażurowym pokroju. Mocno zwisające pędy bluszczyków i barwinka domykają aranżację.


We wrześniu Office Plant zaprezentuje sprawdzone gatunki roślin do ogródków w późnoletniej i złoto-jesiennej wersji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top