OGRÓDKI KAWIARNIANE – CZ.II


ogródki kawiarniane realizacje 2015 kraków office plant ogród łobzów sukiennice


Krakowski Rynek rok w rok pięknieje, przyciagając nie tylko rzesze turystów, ale również mieszkańców miasta, którzy uwielbiają przechadzać się po Śródmieściu, by sprawdzić jakie zmiany zaszły w tym sezonie w I-szej, reprezentacyjnej Dzielnicy. Oczywiście najbardziej cieszą zmiany na lepsze, do których w w dużej mierze przyczyniają się restauracyjne ogródki, tonące w kwiatach. W tym roku pojawiło się kilka nowych.

Kolejna realizacja uwzględniała takie uwarunkowania jak:

  • neutralna kolorystyka (‘piaskowa’ elewacja Sukiennic, antracytowe moduły ogrodzenia)
  • intensywne nasłonecznienie płyty Rynku
  • półcieniste warunki strefy podcieni
  • charakter i kolory restauracji (kuchnia galicyjska)

Dobrane zostały stojące donice firmy Artstone z kompozytu (zmielony marmur i granit, zespolone żywicą) z grupy Taupe w kolorze zbliżonym do piaskowca. Podwójne dno sprawi, że rośliny będą mogły korzystać z zapasu wody oraz pozwala zrezygnować z nieestetycznych podstawek. Do ogrodzenia dopasowano antracytowe skrzyneczki z technorattanu.

W wysokich wazach posadzone zostały:

  • miskanty ‘Red Chief’,
  • zwisające, ceglasto czerwone pelargonie zwane potocznie ‘krakowiakami’
  • komarzyce /Plectranthus madagascariensis/ o pstrym, biało-zielonym liściu i charakterystycznej, aromatycznej woni.

W drewnianych skrzynkach, umieszczonych w latarniach posadzono niższą, kępkową trawę – śmiałka /Deschamspia cespitosa/ również z pelargonią (o ton ciemniejszą) i komarzycą, przysłaniającą lekko pojemnik swoimi przewieszającymi się pędami.

ogródki kawiarniane realizacje 2015 kraków office plant ogród łobzów sukiennice

Te same gatunki w ramach spójności kompozycyjnej nasadzone zostały w antracytowych skrzyneczkach, zawieszonych wzdłuż całego ogrodzenia. Czerwone, popularne pelargonie nawiązują do słynnych, sielskich ogródków podwiedeńskiego Grinzingu. Zarówno kwiaty jak i komarzyca wytrzymują letnie, upalne popołudnia bez skargi.

W strefie podcieni, akcentując główne wejście do restauracji, znalazły się kwadratowe donice z żywotnikami, szczepionymi na pniu, podsadzone m.in. begonią i rozplenicą /Pennisetum glaucum/ ‘Purple Majesty’. W okragłych donicach nasadzono pachnące zioła.

Na nadprożach witryn znalazły się gatunki cienioznośne, również w odcieniach bieli, zieleni, czerwieni, purpury. W stojących wazach nasadzone zostały: miskanty ‘Roter Pfeil’ w towarzystwie purpurowolistnych koleusów, begonii Dragon o kwiatach w kolorze gumy balonowej oraz drobnymi bluszczykami o lśniącym, pstrym, pastelowym liściu. W dividerach do mocno rozrośniętej fuksji dosadzono komarzyce i strzelisty tatarak pstrolistny /Acorus calamus ‘Variegatus’/.

ogródki kawiarniane realizacje 2015 kraków office plant ogród łobzów sukiennice


W ostaniej z cyklu realizacji ogródków kawiarnianych feria barw w kamiennych donicach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top