NOWOROCZNE POSTANOWIENIA ODNOŚNIE ROŚLIN.


OfficePlant_noworoczne postanowienia odnosnie roślin pielęgnacja Kraków


Na nadchodzący rok 2019, poza noworocznymi postanowieniami odnośnie nie jedzenia słodyczy (których i tak nie dotrzymamy…), warto wybrać kilka realnych obietnic, które złożymy naszym roślinom. Bowiem jeśli uda nam się je spełnić, poza wdzięcznością, emanującą z doniczek, odczujemy realną satysfakcję z poprawy naszego charakteru – nic przecież tak nie uszlachetnia człowieka, jak szanowanie Natury. Także tej w miniaturowej, pojemnikowanej wersji.

Oto 8 noworocznych postanowień, które ułatwią nam pielęgnację roślin, ale także pomogą w pracy nad samym sobą:

#1. Nabywając nową roślinę poznam i nauczę się jej nazwy – stymulując do działania pamięć. Lepiej nie uprawiać anonimów, bo to tak jakby zamieszkać z nieznaną osobą i wiedzieć o niej tylko tyle, że ma rude włosy i dziwnie pachnie.

#2. Poznam podstawowe wymagania roślin, które rosną w moim otoczeniu w domu i w pracy. Dla ułatwienia opatrzę je etykietkami z nazwą i wyrysuję ikonki np. słoneczka, jeśli lubi jasne stanowisko i ilość kropel wody, oznaczający jak często daną roślinę podlewać.

#3. Dowiem się, które z roślin lubią nawożenie. Zaopatrzę się w stosowny nawóz, preferowany przez konkretny gatunek i będę aplikował go zgodnie z instrukcjami, a nie “na oko” niczym cygański chemik. Jeśli jednak nie ufam w swój zdrowy umiar, sięgnę po wolnodziałające nawozy typu osmocote, które wystarczy wiosną zmieszać z podłożem  i będą stopniowo dostarczały roślinie składników odżywczych bez niebezpieczeństwa przedawkowania.

#4. Nie będę wsypywać do doniczek fusów po wypitej kawie… Sprawiają, że w glebie szybko zalęgnie się grzyb, a tego byśmy nie chcieli.

#5. Przed kolejnym podlewaniem zawsze zastosuję metodę dotykową – wetknę palec w ziemię, by upewnić się, że nie hoduję tam potwora z bagien. W nadmiernie podlewanym podłożu szybko rozwijają się bakterie gnilne a korzenie rośliny zaczynają się dusić.

#6. Upewnię się, że każda roślina rośnie w doniczce z otworami w dnie. Nie będę także przesadzać roślin do ładnej, lecz szczelnej okrywki bez odpływu. Jeśli już koniecznie zapragnę posadzić je np. w szklanym słoju – dno wysypię grubą warstwą drenażu z keramzytu i wykażę się przezornością w kwestii nawadniania uprawy.

#7. Nie będę podlewać roślin nieodstaną “kranówką”. Jeśli zapomnieliśmy napełnić przed czasem konewek, po prostu sprawdźmy, czy w czajniku nie została przegotowana, przestudzona woda – taką właśnie preferuje większość roślin doniczkowych.

#8. Nie przejdę obojętnie obok zakurzonej rośliny. Zabiorę ją pod prysznic lub z użyciem lekko wilgotnej szmatki przetrę delikatnie jej liście, by odzyskały swój właściwy blask. Jeśli roślin np. w biurze jest zbyt dużo, by poświęcać na nie czas pracy, wystarczy raz na jakiś czas zamówić wizytę Zielonego Serwisu Office Plant, który kompleksowo zajmie się pielęgnacją wszystkich roślin.

noworoczne postanowienia rosliny(1)


Podobne tematy:

NA WLASCIWYM STANOWISKUliscie lecą

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top