5 NAJPIĘKNIEJSZYCH SZYSZEK.


5 najpiękniejszych szyszek


Czasami mamy wrażenie, że do szczęścia wystarczyłaby nam drewniana chatka z kominkiem i pięknym widokiem na górską dolinę. Zapach drewna, ciepło buchające od żywego ognia, tańczącego na polanach a w około cichy, iglasty las. Przez cały rok byłby dla nas źródłem wszelakich skarbów. A na czas zbliżających się bożonarodzeniowych Świąt to tam wybralibyśmy się po materiały do tworzenia dekoracji – jedlinowe pędy na girlandy i kranze, czerwone korale jarząbów i głogów.

I szyszki –  te maleńkie, te krągłe, duże i olbrzymie. Takie miękko szeleszczące pod naciskiem dłoni i te twarde i lekko połyskujące… Geniusz szyszkowej formy niezmiennie zachwyca, bowiem Natura to najlepszy Dekorator. Dlatego dziś skorzystamy z Jej dorobku i zaprezentujemy 5 najciekawszych szyszek: sosnowych, świerkowych, modrzewiowych a nawet daglezjowych. Oto one:

szyszki(1)

1. szyszki sosnowe

Ten rodzaj drzew iglastych, także w polskiej strefie klimatycznej, dostarcza szczególnie ciekawych rodzajów szyszek. Najczęściej spotykamy twarde szyszki sosny czarnej, które mieszczą się w sam raz w ludzkiej dłoni. Jedne z większych szyszek posiada sosna żółta /Pinus ponderosa / – osiągają gabaryty ok. 15cm a ich łuski mają ostre zakończenia.

Ciekawostka: Tegoroczne szyszki są zamknięte i stożkowate w kształcie – w suchym, ciepłym pomieszczeniu szybko zaczną się otwierać z lekkim trzaskiem – lepiej o tym wiedzieć na wypadek, żeby się nie przestraszyć nieznanych hałasów, dobiegających ze stroika…

2. szyszka wejmutkowa

Kształt szyszek Lorda Weymoutha nie przypomina powyższych, choć także sosnowych. Wejmutka wykształca szyszki cylindryczne, zwisające. Osiągają długość nawet 20cm.  Ich giętkie łuski zakończone są łagodnym półokręgiem, a wskutek żywicznych nacieków długo pachną lasem.

3. szyszki świerkowe

Kłujące pędy świerków zapewne dla równowagi zdobią miękkie, gładkie szyszki lekko „słomiane” w dotyku. W zależności od gatunku zewnętrzny zarys łusek bywa mniej lub bardziej zdobnie falowany. Ich długość zaczyna się od 8cm (świerk serbski) i dalej już tylko wzwyż (świerk syberyjski 20cm). Często zroszone żywicą wydzielają piękny zapach.

4. szyszki modrzewiowe

Wczesna wiosną w pierwszych śmielszych promieniach słońca można dostrzec ich zaczątki w postaci rubinowych punktów na bezigielnych jeszcze gałęziach. Drobne szyszki modrzewia /Larix sp./ występują licznie i są tak mocno osadzone na pędach, że opadają na ziemię wraz z nimi.

Ciekawostka: bardziej ornamentalne szyszki modrzewia japońskiego /L. kaempferi/ cechuje lekkie wywinięcie łusek nasiennych – dzięki temu wyglądają jak płatki róż.

5. szyszka daglezjowa

Łatwo je odróżnić dzięki wystającym, trójwidlastym łuskom wspierającym w cynamonowym kolorze. Szczególnie okazałe – nawet 20-sto centymetrowe szyszki – zbierzemy pod jedlicą wielkoszyszkową /Pseudotsuga macrocarpa/.

A na koniec trochę szyszkowych inspiracji:

szyszki 2(1)

szyszki 3(1)wienc


Podobne tematy:

bozonarodzeniowe trendy 2017 Office Plant_Blog bozonarodzeniowe trendy 2017gwiazda betlejemska pielegnacja

Scroll to Top