KWIETNY WIANEK.



Kochamy wianki. Każda dziewczynka uczy się pleść je najpierw na koniczynkach, potem na złotych mniszkach. A potem potrafimy tworzyć prawdziwe letnie korony z ziół, lipowych giętkich pędów i kłosów traw. Inwencja praktycznie nie ma granic. Czy aby na pewno? Czy w wianek można wpleść co się nawinie? Czy tak jak w pleceniu słów, niektórych lepiej unikać?

LETNIA KORONA

Nadal wijemy wianki. Tak, można kupić gotowe w sklepie, takie “raz na zawsze” ze sztucznych kwiatów. Ale za grosz w nich uroku w porównaniu do tych żywych, wonnych, które tańczą letnią porą na każdej okolicznej łące. Wkrótce w Krakowie jak co roku na kopcu będzie można w wianku na głowie i białej sukience poskakać przez ognisko, rzucić wianek do wody i podziwiać wschód słońca. Oto kilka ciekawostek o wiankowych tradycjach:

#1 Czego w wianek nie wplatamy?

Pokrzyw. Nawet, jeśli uważamy, że parzy na zdrowie, to w wpleciona w wianek wróży związek, w którym się “sparzymy”. Unikajmy roślin szybko więdnących (by i uczucia nie więdły) oraz tych wyposażonych w igły, kolce lub ciernie. Nie wplatajmy także roślin, które mimo, że są piękne z jakiegoś powodu nas odrzucają.

#2 Kto nie może nosić wianka?

W tradycji słowiańskiej wianka nosić nie powinna już kobieta zamężna, bowiem jest on symbolem niewinności. Nikt nie zabrania jednak wpleść kwiatów we włosy lub warkocz. A mężczyźni, czy mogą nosić wianek? W kulturze bałtyckiej na święto letniego przesilenia wianki noszą także mężczyźni. Ich wianki jednak plecione są głównie z gałęzi drzew – dębu, jarzębów i brzóz.

#3 Jak i kiedy wić wianek?

Wianek wijemy dzień przed letnim przesileniem. Wybierając się na łąkę pozwalamy zadziałać instynktowi, wzrok sam nakieruje nas na odpowiednie kwiaty. Najlepiej zbierać rośliny w skupieniu i ciszy, a w trakcie plecenia pozwalać sobie na swobodne marzenia.

#4 Jakie rośliny powinny być wplecione w letni wianek?

Wg tradycji w wianku dobrze by znalazł się rumianek, chabry i koniczyna. Niegdyś w każdym panieńskim wianku obowiązkowo umieszczano ziele ruty. Moc przypisywano także bylicy i mięcie.  Litewskie panny by zapewnić sobie pomyślność w miłości pletą wianki z 9 lub różnych 12 ziół.

#5 Co zrobić z wiankiem po letnim święcie?

W zależności od wierzeń rozwiązań jest kilka. Panny rzucają wianki na wodę, by wyłowił je ukochany. A jeśli w pobliżu nie ma rzeki? Rzucamy wiankiem na drzewo, by zahaczył o którąś z gałęzi – jeśli się nie uda, to panieństwo jeszcze potrwa. W krajach nadbałtyckich letnie wianki zabiera się do domu i wiesza przy wejściu, by chroniły dom przed nieszczęściem. Gdy minie rok, wianek ów rzuca się do ognia by spłonął wraz z całym złem, jakie pochłonął…


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top