DONICZKI Z MCHU.


OP_Blog_doniczkizmchu


Niektóre gatunki roślin pokojowych są tak proste w uprawie i przyjemne dla oka, że stają się coraz popularniejsze w miejskich dżunglach. Stale pojawiają się alternatywy dla metod ich uprawy, a hitem nadchodzącego sezonu są doniczki z…mchu. Jak to możliwe? Na czym to polega? Jak aranżować tego typu florystyczny rarytas?

Doniczki z mchu nadają się dla niemal wszystkich roślin o niewielkim systemie korzeniowym:

1. roślin ananasowatych (tillandsia, frizea, neoregelia, guzmania)

Gatunki epifityczne (porośle) w naturze wyrastają w szczelinach pni i konarów drzew. Posiadają szczątkowe korzenie, stąd w ich hodowli często stosuje się umieszczenie w obrębie bryły kawałka drewienka, niewielkiej porcji torfu i owinięcie całości mchem, w celu zabezpieczenia przed nadmiernym przesychaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

OP_Blog_DONICZKI Z MCHU tillandsia oplatwaTrochę tropików w lutym – Tillandsia piękny, małowymagający epifit

2. cebulowe

Tymczasowe dekoracje z roślin cebulowych tj. narcyze, tulipany, hiacynty również posiłkują się substratem z torfowca. Cebule doprowadzane są do odpowiedniej fazy wegetacji, owijane kulą z podłożem i mchem i udostępniane do handlu. Po kwitnieniu cebulę wraz z „opakowaniem” stopniowo zasuszamy.

OP_Blog_doniczki z mchu hiacyntyCebule hiacyntów w szklanym kloszu skrywa warstwa mchu i porostów

3. sukulenty

Często występują w postaci epilitów – pojawiają się w szczelinach skalnych, gdzie gromadzi się trochę podłoża o miąższości pozwalającej na zapuszczenie delikatnych, drobnych korzeni i raptem kilku grubszych, stabilizujących – typu palowego. Co ważne sukulenty miniaturowe i młodociane cechuje stosunkowo duża odporność na uszkodzenia korzeni i łatwo się regenerują.

Bryła korzeniowa sukulentów wytrzymuje również znaczne zagęszczenie na ograniczonej przestrzeni. Wielu innym przedstawicielom flory za ciasna doniczka jawi się jako trauma. Natomiast  w przypadku np. gruboszowatych przesadzenie „drzewka szczęścia” do większego pojemnika często kończy się śmiercią całej rośliny.

W biodoniczkach z torfu i mchu długo utrzymają się: echeverie, kotyledony, konofytum, haworcje, rypsalisy.

OP_Blog_doniczki z mchu aranżacja krakówNaturalna, leśna aranżacja bazująca na odcieniach zieleni i drewna

Mchowe doniczki aranżowane są w dowolny sposób w przestrzeniach o naturalistycznym charakterze. Zawsze modne wnętrza o charakterze botanicznym aż proszą się o tego typu akcenty. Coraz popularniejsza kokedama (czyli obłożenie bryły korzeniowej substratem glebowym, owinięcie go mchem i wzmocnienie kuli sznurkiem) pojawia się nie tylko w formie domowych eksperymentów, ale także w roli dekoracji lokali gastronomicznych, szczególnie w duchu eko i vege. Słynne ogrody sznurowe Fedora van der Valka inspirują i zachwycają.


Scroll to Top