DAMSKI PARAPET.


damski parapet


Co prawda w kraju Gentlemanów Święto Kobiet trwa przez cały rok, ale zapis w kalendarzu daje świetny pretekst do dedykowania właśnie płci żeńskiej dzisiejszego wpisu. Z ciekawości przepytaliśmy pracowników kilku krakowskich biur, jakie elementy wystroju wnętrz sprawiają, że sugerują one obecność a nawet dominację kobiet w danym środowisku. Dowiedzieliśmy się też, jakie rośliny doniczkowe najczęściej królują na biurkach i w gabinetach, w których rezydują ich koleżanki z pracy. Oto wyniki naszych spontanicznych ankiet.

DAMSKIE DODATKI

Obudowa telefonu, etui na laptop, osobisty notes i pióro, kubek, podkładka pod myszkę. Wygląd niektórych narzuca polityka firmy. W pozostałych przypadkach przejawiają się indywidualne preferencje pracownika. Jakie barwy dominują? Wbrew pozorom najczęściej są one w neutralnym kolorze bieli, szarości lub uniwersalnie eleganckiej czerni. Jednak zaraz po rozsądnej kolorystyce najczęściej wymienianym przez spostrzegawczych panów kolorem owych dodatków była soczysta czerwień. Zapewne by uniknąć posądzenia o bycie “niepoważnym” róż pojawia się rzadko i przeważnie uderza w łagodniejsze, lżejsze tony w typie nude lub “brudny róż”.

dzien kobiet 2(1)

NA KOBIECYM BIURKU

Co ciekawe, Panowie wykazywali tendencje do “głębokich” psychoanaliz koleżanek tylko na podstawie stojącej na ich blacie rośliny – kaktusy u introwertyczki, paprotki u tradycjonalistki, kwitnące u romantyczki. Choć niektóre z roślin znalazły się tam w roli wręczonego przez zespół prezentu, a wybór ten nie zawsze dyktowany był kwestami takimi jak dekoracyjność. Najczęściej decyduje aspekt użytkowy, uwzględniający minimalny zakres prac pielęgnacyjnych. W roli prezentu dominują sukulenty – tolerancyjne i pełne subtelnego uroku, nie wymagające systematyczności w podlewaniu. Z roślin bardziej spektakularnych dominują skrzydłokwiaty, anturium i orchidee – te ostatnie, wielopędowe i w unikatowych odmianach wręczane są przeważnie Paniom na stanowiskach kierowniczych. Rośliny bywają także dyskretnym znakiem  “D. lubi firmowe plotki, dlatego na jej biurku stoi “język teściowej” (wężownica). To znak ostrzegawczy dla nowych, żeby zastanowili się, zanim powiedzą przy niej coś osobistego“.

dzien kobiet 1(1)

PARAPETOWA MODA

Oczywiście Panie znane są z zamiłowania do mody. Przejawia się ona także w kwestii roślin doniczkowych. W ostatnim czasie prym wiodą duże słoje z miniaturowym lasem lub grupą sukulentów, ściółkowaną dekoracyjnym żwirem. Triumfy święcą srebrnolistne flebodium, puchate asparagusy, pachiry o plecionych w warkocze pniach i oczywiście palmy, szczególnie te miniaturowe i o uwodzicielskich nazwach t.j.: chamaedora.  Niektóre panie gustują także w rzadko spotykanych, egzotycznych sadzonkach doniczkowych ananasów, różowej kurkumy, zantedeskii o czarnych kwiatach. Ponadczasowym powodzeniem cieszą się jednak obficie kwitnące cyklameny oraz sezonowo dostępne rośliny np. doniczkowe hortensje czy kwiaty cebulowe t.j.: hiacynty, żonkile, tulipany.

dzien kobiet(1)


Podobne tematy:

OP_dzien kobiet 2016 OP_Blog_dzien kobiecosci

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top