Na pamiątkę dzielnego szewczyka Dratewki na każdym krakowskim parapecie powinien stać ujarzmiony doniczką smokowiec. I w wielu przypadkach tak jest – draceny (bo o nich mowa) to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych świata. Co przyczyniło się do ich sukcesu? A jak samemu odnosić sukcesy w ich uprawie? Dziś podpowiemy jak oswoić 5 smokowców.
S M O C Z Y C A
Etymologia nazwy Dracaena wywodzi się z greckiego słowa drakinia (δράκων – smok), czyli samica smoka. Pewne gatunki dracen (np. Dracaena cinnabari) wydzielają intensywnie czerwoną żywicę, zwaną przez tubylców Sokotry „krwią smoka„. Sporządzano z nich magiczne kadzidła – kto wie, może właśnie służące do obezwładnienia smoka? Lakierowano nią także instrumenty oraz barwiono tkaniny (a może i zbroję do walki ze smokami…?).
1. Dracaena deremensis 'Janet Craig’
Smoczyca w doniczce dorasta do 60-70cm, choć w afrykańskiej dżungli trafimy na kilkumetrowe okazy o nagich, drzewiastych pniach. Wstęgowe, biało i żółtopaskowane liście nadają roślinie dynamicznego charakteru. Cały rok wymaga temperatury pokojowej. Szczególnie barwnolistne draceny lubią zraszanie.
2. D. deremensis 'Warneckii’
Gęsta dracena o subtelnym, białym marginesie, biegnącym wzdłuż brzegu liści. Młodsze rośliny dobrze reagują na coroczne przesadzanie w świeże podłoże – pozwala to na zachowanie bujnej formy.
3. Draceana fragrans
Bywa mylona z juką z powodu pnia, na którego szczycie wyrastają pęki długich, mieczowatych liści. Zasychanie końcówek liści oznacza niedostatek wody i/lub za niską temperaturę ( optymalna to 15-20oC). Dracena pachnąca gdy osiągnie dojrzałość wypuszcza latem pachnące kwiaty.
4. Dracaena marginata
Na Madagaskarze by obejrzeć dracenę obrzeżoną trzeba wysoko zadrzeć głowę – lokalne okazy osiągają wysokość 3 metrów. Lubi ciepło i zraszanie lub od biedy chociażby przetarcie wilgotną szmatką liści raz na jakiś czas. Przesadzamy dopiero, gdy korzenie wystają przez otwory w dnie.
5. Dracaena 'Lucky Bamboo’
Dracena Sandera udaje bambus. słynie z olbrzymiej siły wzrostu. Węzły na łodydze przypominają kolanka, typowe dla jednoliściennych traw. Tajwańscy Chińczycy nazywają roślinę Fu Gwey Zhu, czyli „bogactwo-moc-bambus”. Tę dracenę można uprawiać choćby i w półcieniu, zanurzoną w wodzie w szklanym wazonie.
WYSPA SMOKÓW
Większość dracen występuje naturalnie na terenie wschodnioafrykańskich dżungli, czy rozległych subtropikalnych rejonów Azji. Niektóre lubią osiedlać się na wyspach. Smoczą wyspą oprócz odległego Madagaskaru jest także Teneryfa. Jeśli duch pogromcy smoków odzywa się w nas od czasu do czasu warto wybrać się w tę niedaleką podróż i na własne oczy zobaczyć Park Tysiącletniej Smoczycy (Parque del Drago Milenario) w Icod de los Vinos. Mieszkająca tam smoczyca ma obwód sięgający 20 metrów i niemal równą wysokość – 18 metrów. Niezły kawał bestii!
Podobne tematy: