CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE.


Ciemne barwy nadają głębi, sprawiają, że jaśniejsze akcenty na ich tle nabierają wewnętrznego światła. Intensywne wybarwienie i nasycenie barwników antocjanowych w kwiatach, pędach i liściach zawsze budzi ciekawość, a nieraz również zachwyt nad niesamowitym światem roślin. Rośliny o tak rzadko spotykanej kolorystyce wydają się pochodzić niemal z innej planety.

W monochromatycznych zestawieniach ciemne rośliny korespondują ze stylem nowoczesnym: współgrają z betonowymi, surowymi elementami loft’ów. Jednolita szarość wydobywa z pozornej czerni ferię złożoności barw od zieleni, purpury po granat. Dlatego ciemne rośliny dobrze jest umieścić w popielatych, kamiennych pojemnikach. Równie dobrze będą funkcjonować w otoczeniu surowego drewna i bieli stylu skandynawskiego.

Bardzo ważne! Pełne wysycenie koloru można uzyskać jedynie w pełnym słońcu. W przypadku niedoboru światła blaszka liściowa będzie stopniowo się zazieleniać.

/Fioletowe liście perukowca ‘Royal Purple’  pokryte są jakby lekkim szronem/

W sporych pojemnikach zmieszczą się purpurowolistne:

  • pęcherznice odmiany ‘Lady in Red’, o mniejszej sile wzrostu niż powszechna w ogrodach ‘Diabolo’ (do 1,5m wysokości i średnicy)
  • perukowce ‘Royal Purple’
  • berberysy z grupy ‘Atropurpurea’.

Będą świetnym tłem dla jasnych, pastelowych kwiatów. Mogą również wzmacniać wysycenie pstrych kwiatów w ciepłych barwach.

Wertykalny akcent da fioletowy len nowozelandzki o szpadowatych liściach. Z trawiastych okazów warto przyjrzeć się rozplenicy ‘Purple Majesty’, która późnym latem wybija w grube, mocne i trwałe kłosy.

Do złudzenia przypominający trawę, lecz należący do rodziny liliowatych Ophipogon ‘Nigrescens’ jest jednym z najczarniejszych “charakterów” w świecie roślin.  Jego kwiaty mają delikatny, zimnoróżowy odcień, wybijający się na tle rozety liściowej.

Piękny, zróżnicowany kształt liści to cecha żurawek (Heuchera sp.). Wśród mnożących się z roku na rok odmian można wybrać pełną gamę fioletów i purpury od ‘Obisidian’,  ‘Sugar Plum’  po ‘Purple Palace’. Duża odporność tych roślin sprawia, że warto dodać je do każdej kompozycji w pojemnikach. Dodatkowym walorem są wonne, delikatne kwiatostany, utrzymujące się nawet kilka miesięcy.

/Aksamitne kwiaty petunii ‘Dark Velvet’/

I oczywiście najbardziej interesujące wszystkich rośliny to te, które zdobią się w czarne kwiaty. Najczarniejsze i wizualnie aksamitne  można podziwiać u petunii ‘Black Velvet’. Dorównują im tylko wiosną tulipany ‘Dark Knight’ czy ‘Black Queen’. Ciemna barwa kwiatów i równie ciemny, czekoladowy zapach to walory kosmosu  ‘Chocolate’.

Cała ta mnogość możliwości, która się przed nami otwiera dzięki tak wyjątkowym przedstawicielkom świata flory,pozwala tworzyć kompozycje czarno-białe, wyjątkowe i nieziemskie… Zestawiajmy je z pastelami, jasnym błękitem lub żywą zielenią. Purpurę znakomicie uszlachetnia miętowa zieleń eukaliptusowych młodocianych sadzonek czy siwa kostrzewa. Próbujmy nowych zestawień, a być może przejdziemy na ciemniejszą stronę mocy świata roślin.

/Kostrzewa (Festuca glauca) i żurawka ‘Sugar Plum’/


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top