W kolejnej odsłonie świątecznych trendów prezentujemy Państwu kipiące złotem i ornamentami ozdoby choinkowe, rodem z pałacowych sal. Bogate, nieraz wręcz barokowe zdobienia, to nieodłączny elementy stylu KRÓLEWSKIEGO.
Tego typu dekoracje i kolorystyka dobrze funkcjonują we wnętrzach dworków, kamienic, apartamentów o charakterze np. kolonialnym, neobarokowym. Eklektyczne wnętrza o stosunkowo surowym, nowoczesnym wystroju z odwołaniami do przeszłości w postaci pojedyńczych akcentów restaurowanych elementów konstrukcyjnych – belkowań, kroksztynów czy ornamentalnych plafonów i rozet, również na czas Świąt z powodzeniem wzbogacą złote, ciężkie wizualnie dekoracje.
Kolorystyka:
- złoto
- królewska purpura, aksamitna czerwień
- perłowa, alabastrowa biel, diamentowy blask
Materiały:
- szkło, porcelana i kryształ
- aksamit, satyna
- perły, brokat, cekiny i pozłacane elementy.
Odcień 'starego’ złota będzie współgrał z parkietem z palonego dębu/Lustrzane ozdoby odbiją ciepłe światło świec
Igrając z bogactwem form i nasyceniem, barw należy zachować czujność, by obfitość nie zamieniła się w przesadę, a bożonarodzeniowe drzewko w „złotego cielca”. Złoty środek pomogą zachować białe, perłowe dodatki. Biel i złoto nasuwają pozytywne skojarzenia z jasnością, lekkością i księżycowym światłem, migoczącym w śnieżnych zaspach. W barokowej konwencji nie powinno braknąć skrzydlatych cherubinów, niczym z obrazu Rafaela Santiego.
Anielski motyw dostępny jest w postaci:
- choinkowych zawieszanych figurek lub samych skrzydeł z ceramiki, porcelany, szkła i tkanin
- białych piórek do rozsypania na parapetach, pędach choinek, obrusie
- reprodukcji obrazów i anielskich rycin na jednorazowych serwetach.
Delikatny duet złota i bieli emanuje łagodnością i wykwintnością. Pomimo złota, posługując się tym zestawieniem rzadko kiedy występuje ryzyko pretensjonalności czy przesadyzmu. Tak dobierane ozdoby pozwalają otrzymać stonowany, wysublimowany efekt.
Dla zwolenników mocniejszych, płomiennych akcentów, do towarzystwa złota proponujemy również czerwień, we wszystkich jej krwistych wariantach. Zieleń igliwia i jemioły skutecznie zbastuje nawet najbardziej intensywne szkarłaty, wyjątkowo więc możemy sięgnąć świąteczną pora po te intensywne barwy.
Najistotniejszy jest przemyślany wybór odcieni czerwieni:
- „stare” złoto łączymy z rubinowymi akcentami
- karmazynowe, amarantowe i winne odcienie współgrają z białym złotem
- jasne, ciepłe złoto idealnie harmonizuje z karminową, rumianą czerwienią.
Tuż przed Świętami wpisem o „Białych Świętach” kusimy aurę, by w wigilijną noc pruszyła śniegiem.