W cyklu trzech grudniowych wpisów na Zielonym Blogu Office Plant zaprezentujemy 3 trendy, niezmiennie wiodące prym w dekoracjach świątecznych. Pomimo ich swoistej ponadczasowości, postaramy się zaprezentować, jak w każdym z nich wyodrębniał się firmowy sposób na adaptację do aktualnych potrzeb aranżacyjnych. Pierwszy z nich to styl NATURALNY.
Tradycyjne dekoracje świąteczne zawsze się sprawdzają i zdają się cieszyć niesłabnącym powodzeniem. Bazujac na odwołaniach do dawnych materiałów, wykorzystywanych do ozdabiania domostw i drzewek już od wieków, głównie ze względu na ich stosunkowo łatwą dostępność.
Kolorystyka:
barwy naturalne – zieleń igliwia, czerwień jagód i jabłek, brązy i beże karmelu, szyszek, drewna, lnu
Materiały:
- pędy i kora z drzew i krzewów,
- mech i porosty,
- drewno,
- owoce cytrusów, jagód suszone,
- szyszki sosnowe, świerkowe, modrzewiowe,
- naturalne, niebarwione tkaniny: płótno, surowa bawełna, juta, len, filc, wełna, włóczka, flizelina.
Prosty i naturalny stroik, wykorzystujący gałązki, modrzewiowe szyszki, umocowane na okrytej filcem podstawie.
Piękna ceramiczna postawka z delikatnym motywem cherubinków oraz ręcznie wykonanym stroikiem pod świecę
Naturalne ozdoby świąteczne wiążą się z dużym wkładem osobistym, ręcznym wykonywaniem poszczególnych elementów z pomocą gałązek, drucików i wstążek. Subtelne oznaki, że dany stroik powstał przy pracy zręcznych ludzkich rąk w zaciszu pracowni, a nie w maszynowej produkcji masowej, nadaje przedmiotom Duszę. A tej nie powinno zabraknąć w czasie Świąt.
Silne nawiązania do natury budzą skojarzenia z lasem. Z trzaskającymi mrozami, saniami, biegającymi po polach sarnami. Z czasami, kiedy nawet dziedzic bywał w świątecznym nastroju i ten jeden raz w roku pozwalał ze swojego zagajnika wycinać drzewka dla wszystkich mieszkańców wioski, największe rezerwując dla siebie. W Polsce wątek dworski i myśliwski wciąż są obecne w kulturze. Stąd świąteczne motywy animalistyczne cieszą się dużym powodzeniem. Przewijają się w postaci:
- ptaszków: wróbli, sów, sikorek
- jeleni
- niedźwiedzi (przeważnie w niegroźnej formie misiów).
Ukochany, ciepły materiał – drewno sprawia, że wykonane z niego zabawki nabierają tajemniczego życia. Rozłożone pod drzewkiem czy na paterze szyszki można lekko skropić olejkiem pichtowym, by po całym domu rozszedł się leśny zapach.
Stonowana kolorystyka sprawia, że łatwo jest uniknąć niebezpieczeństwa efektu wizualnego przeładowania. Bazując na kilku prostych, powtarzalnych motywach z powodzeniem udaje się utrzymać nawet liczne dekoracje w spójnym stylu. Drewniane okiennice jednej z krakowskich restauracji zaopatrzono w uchwyty, w których umieszczone zostały gliniane donice z miniaturowymi świerkami 'Conica’. Wystarczy tylko biała flizelina i złota wstążka, by na uliczce zapanowała świąteczna atmosfera.
Kolejny wpis będzie kapał złotem i purpurą – zaprezentujemy iście królewski styl świąteczny!