Nie tylko w ciągu słonecznego dnia przyjemnie jest spędzać czas w ogrodzie. Odpowiednio oświetlony taras, patio czy choćby balkon sprawi, że wieczorową porą ta przestrzeń stanie się naszą ulubioną. Jak i czym iluminować zielone „pokoje”? Co sprawdzi się w ogrodzie, a co na balkonie? Co warto wziąć pod uwagę wybierając typ oświetlenia?
5 ZASAD DOBREGO OŚWIETLANIA OGRODU
#1 stół operacyjny czy romantyczny półmrok
Zawsze dobierajmy oświetlenie do funkcji, jaką spełnia dana część ogrodu. Miejsce, gdzie parkujemy samochód warto oświetlić intensywnie, by wyraźnie widzieć drogę dojazdową. Jednak zaciszną altanę, gdzie wieczorem będziemy słuchać świerszczy, lepiej oświetlić naturalnym, ciepłym i dyskretnym światłem lampionów.
#2 baza i dodatki
Oprócz stałych elementów oświetlenia ogrodu tj. oświetlenie ścieżek, garażu, elewacji, miejmy na uwadze możliwość tymczasowego podłączenia oświetlenia typu girlandowego np. na balkonie czy w altanie. W odległych częściach ogrodu zawsze możemy posiłkować się przenośnymi lampionami na baterie lub na klasyczną, zawsze się sprawdzającą świeczkę.
#3 ułatwienie nie utrudnienie
Oświetlenie ogrodu ma zwiększyć jego walory, lecz nie utrudniać korzystania czy funkcjonowania w danej przestrzeni. Dopilnujmy, by wszelakie kable były montowane w sposób dyskretny i bezpieczny (żadnych łańcuchów z przedłużaczy, kabli dyndających na gałęzi niczym boa dusiciel tuż nad ścieżką czy schowanych w trawie na trasie kosiarki).
#4 odpowiednia barwa światła
Zawsze sprawdzamy u sprzedawcy lub w opisie na opakowaniu informację o barwie światła, jakie emituje nabywany element świetlny. Warto także sprawdzić „na żywo” jak świeci. Starajmy się operować światłem ciepłym, miłym dla oka, zmiękczającym kontury. Światło zimne (emitowane np. przez lampki solarne) odbierane jest jako nieprzyjemne, lecz przyda się sporadycznie do oświetlenia podjazdu czy ścieżek dla osób, które w świetle ciepłym zdecydowanie gorzej widzą. Klimat klimatem, ale nikt nie chce, by starszy uczestnik ogrodowego przyjęcia łapał zające na ścieżce. Gdy dotrze do altany, możemy zgasić lodowe światełka i cieszyć się płomieniem lampionów.
#5 oświetlamy rzeczy warte oświetlenia
Nie oświetlamy całej przestrzeni, a wybrane strefy, a nawet punkty. Odpowiednie oświetlenie na czas przyjęcia w ogrodzie będzie sprytnie prowadziło gości i podkreślało najpiękniejsze fragmenty ogrodu, zostawiając w mroku szopę z narzędziami. Oświetlmy altanę, piękne drzewo i koniecznie stół z bufetem. Nie zapomnijmy o przenośnych latarenkach, które ułatwią gościom samodzielne kursy dom-ogród.
Corinna Zyska