LŚNIĄCE LIŚCIE.



Ach, jak lśnią! Takie piękne, zdrowe, że aż błyszczą. Dziś o roślinach, zachwycających ulistnieniem, Jakie to gatunki? Jak dbać o to ich lśniące ulistnienie? W jaki sposób prawidłowo czyścić liście? Czy coś sprawia, że niektóre rośliny kurzą się szybciej czy to tylko złudzenie?

5 ZIELONYCH BŁYSKOTEK

Prezentujemy 5 gatunków roślin doniczkowych o lśniącym ulistnieniu:

1. Monstera dziurkowana M. deliciosa

Nie tylko ciekawy kształt i dziurkowatość liści zapewnia jej mocne miejsce w czołówce najpopularniejszych roślin domowych. Odpowiednio pielęgnowane liście monstery lśnią jak potworne kły w ciemnościach.

2. Draceny

Lśniącym ulistnieniem może pochwalić się także niemal cała rodzina dracen. W uprawie doniczkowej szczególnie popularne są:

  • dracena wonna Dracaena fragrans
  • dracena obrzeżona Dracaena marginata

Wąskie, lancetowate, szablaste liście o nierzadko barwnych pasach mają satynowy połysk. Są łatwe w pielęgnacji, pstre odmiany potrzebują więcej światła. Warto regularnie zamgławiać roślinę – wysoka wilgotnośc powietrza chroni końcówki liści przed nieestetycznym zasychaniem.

3. Figowiec sprężystyFicus elastica

Wracający do łask figowiec ma się czym pochwalić. Jego duże, eliptyczne liście lśnią jak wypastowane buty z najlepszego gatunku skóry. Głęboka zieleń ma w sobie wiele szlachetności, lecz jeśli dla niektórych wydaje się zbyt ponura, gatunek ten ma odmiany w pastelowych odcieniach: bieli, różu i zieleni:

  • ’Belize’
  • ’Tineke’
  • ’Ruby’.

4. Zamiokulkas zamiolistnyZamioculcas zamiifolia

Wygląd tej bardzo popularnej rośliny sprawia, że wiele osób dotykiem sprawdza, czy jest aby prawdziwa. Wzniesione liście właściwe mają  pierzastą, złożoną, osiową blaszkę, dzielącą się na 4-8 zgrubiałych listków. I lśnią niemal nienaturalnym blaskiem. Tracą go, gdy roślina ma w podłożu nadmiar wilgoci lub gdy na jej stanowisku panuje zbyt mocne nasłonecznienie – zamiokulkas dobrze rośnie w lekkim półcieniu. A dlaczego liście opadają? Dzieje się tak, gdy temperatura spadnie poniżej 180C.

5. SzefleraSchefflera

Szeflery rosną szybko. Z czasem wyglądają naprawdę spektakularnie. Ich złożone, dłoniaste liście dorastają do 60cm średnicy. Blaszki liści lśnią, lekko zwisając ku dołowi, by łatwiej spływał z nich ulewny deszcz, występujący na naturalnych dla szefler stanowiskach.

JAK UTRZYMAĆ BLASK LIŚCI?

Oczywiście tylko diament lśni choćby i przez warstwę brudu – po tym się je poznaje. Dlatego są diamentami. Lecz nawet najpiękniej lśniące liście z czasem pokryje kurz. Jak sprawić, by błyszczały?

1. mniejsze rośliny możemy spłukać delikatnym, chłodnym strumieniem wody pod prysznicem. Oczywiście, jeśli woda jest filtrowana. Jeśli nie, pamiętajmy by przetrzeć potem liście, by wapienne osady nie porobiły zacieków. Roślinę możemy także obficie spryskać z pomocą dyfuzora, wypełnionego przegotowaną wodą.

2. większe rośliny pielęgnujemy z użyciem lekko zwilżonej szmatki typu mikrofibra, delikatnie przecierając tylko wierzchnią warstwę liścia

3. do czyszczenia liści można używać specjalnych chusteczek z nabłyszczaczem ( gdy liście mają na sobie grubą warstwę kurzu, najpierw przetrzyjmy je zwykłą szmatką). Pamiętajmy, że o ile wymienione wyżej 5 gatunków tak, to nie wszystkie rośliny można nabłyszczaczem potraktować – u niektórych warstwa ochronnego wosku bywa zbyt cienka i roztwór na chusteczce  spali liść  – zawsze wykonajmy próbę na jednym i odczekajmy godzinę, by upewnić się, że nie zaszkodzimy jej tym upiększającym zabiegiem.

Dlaczego czasem rośliny kurzą się bardziej niż inne?

Najbardziej kurzą się rośliny w pobliżu:

  • urządzeń elektrycznych: lodówki, komputerów
  • grzejników
  • kuchni – tłuszcz z gotujących się potraw zwiększa przywieranie kurzu.

Dlatego profilaktycznie nie stawiajmy w takich miejscach roślin, których błyszczące liście są główną zaletą.


Scroll to Top