KONEWKA IDEALNA.



Widły, grabie, łopata to atrybuty, jakie ogrodnik dzieli z Posejdonem, rolnikiem czy geologiem. Lecz konewka – konewka to nasz symbol. Mamy konewkę do ogrodu, konewkę do szklarni, konewkę do roślin pokojowych, z których niektóre także mają swoje prywatne konewki. Są konewki robocze, konewki dziedziczone i konewki dekoracyjne. Która z nich jest konewką idealną?

KRÓTKA HISTORIA KONEWKI

Najstarszą zapamiętaną konewką jest ta z roku 78 naszej ery. Była bardziej garnkiem, niż konewką, ale służyła do tego samego. W roku 1886 powstała pierwsze fabryka konewek, oczywiście w Londynie. Tam też opracowano patent na formę konewki, jaką automatycznie przywołuje nasza pamięć. Spłaszczony cylinder z wzniesionym „ramieniem”, zwieńczonym sitkiem, wyposażony w poręczny uchwyt oraz otwory: jeden do wlewania, a drugi do wylewania wody. Jak wielu z nas poświęciło kiedykolwiek tyle czasu na analizowanie kształtu zwykłej konewki? Lecz nie tylko on wpływa na to, czy konewka będzie dobra, czy „do niczego”.

5 CECH DOBREJ KONEWKI

Oczywiście walory konewki zawsze zależą od jej przeznaczenia. Na inne kwestie patrzymy, wybierając konewkę do ogrodu, a na inne, gdy ma być używana do podlewania kwiatów na parapecie w kuchni. Ważna jest przede wszystkim:

1. TRWAŁOŚĆ

Dobre konewki pamiętają nawet wcześniejsze pokolenia ogrodników. Są solidne na pierwszy rzut oka. Nie odkształcają się, ani nie rdzewieją pod wpływem ciężaru noszonej w niej wody, słońca, deszczu, śniegu, stania na kamiennej posadzce, czy bezpośrednio na ziemi. Tego typu konewek potrzebujemy do pracy w ogrodzie.

2. CIĘŻAR

Ogrodowa konewka po napełnieniu wodą wymaga często dwóch rąk, by ją obsługiwać. Ale za to postawiona na ziemi nie przewróci się łatwo, wylewając zawartość. Jednak konewka balkonowa czy pokojowa powinna być lekka i poręczna nawet po wypełnieniu wodą, by móc bez większego wysiłku podnieść ją i podlać np. rośliny w podwieszanych pojemnikach.

3. MOCNY, TRWAŁY UCHWYT

Uchwyt powinien być spojony trwale z cylindrem konewki. W przeciwnym wypadku z czasem uchwyt „puści” – śrubki się poluzują, pasek strzeli lub pęknie. I mleko rozlane (tzn. woda).

4. SZCZELNE DNO

Przyjrzyjmy się, czy dno jest jednorodnym odlewem z całym cylindrem konewki. Pod wpływem ciężaru, temperatury, a nawet niektórych nawozów, które dodajemy czasem do podlewania, spoiwo może puścić, a konewka zacznie przeciekać.

5. ODPOWIEDNI WLEW WODY

Często konewka, która zachwyciła nas swoim nowoczesnym wzornictwem po napełnieniu wodą i pierwszej próbie podlewania, pochylona wylewa wodę nie tylko z „dziubka”, co z nieodpowiednio wykalibrowanego wlewu. Jeśli jednak konewka bardzo, ale to bardzo nam się podoba, nie napełniajmy jej do końca – wtedy nie będzie się przelewać.

A teraz na podstawie powyższej wiedzy proszę spośród poniższych konewek metodą selekcji wytypować konewkę idealną:


Scroll to Top