Wbrew legendom paprocie nie kwitną. Mnożą się poprzez zarodniki. Brak kwiatów rekompensuje za to ich zwiewne ulistnienie i wysoka tolerancja na niekorzystne warunki uprawy. Ponad to roztaczają wokół siebie niezwykłą aurę. Powodów ku temu może być wiele, choćby fakt, iż skamieniałości tej grupy roślin datuje się na erę paleozoiku, zatem są jedną z najstarszych przedstawicieli flory.
Zaawansowana fizjologia tych roślin oraz długowieczność umożliwiły im przetrwanie w trudnych środowiskach, zatem miejskie nie stanowi wyzwania.
Wszystkie te aspekty po części przyczyniły się do utrzymującej się popularności „paprotek”, zarówno w roli roślin domowych, jak i ze względu na dużą odporność – jako roślin biurowych. Taki stan rzeczy ma wymiar jak najbardziej korzystny z kolejnego względu: paprocie wykazują wyjątkowy potencjał jonizacji powietrza, a zarazem neutralizacji szkodliwego promieniowania wszelkich sprzętów elektronicznych (komputerów, komórek, RTV, AGD) czy materiałów (asfalt, beton, syntetyki w tym np. wykładziny). Umożliwia to dłuższe przebywanie w lokalach bez uszczerbku na zdrowiu czy choćby samopoczuciu człowieka.
Więcej o jonizacji roślin i ich wpływie na człowieka już wkrótce na Blogu Plant Office.
Paprocie preferują warunki półcieniste, stąd idealną wystawą jest dla nich strona północna, północno-wschodnia. Uwzględnić należy fakt, że młode okazy mają minimalne wymagania odnośnie światła, natomiast z czasem owe preferencje mogą ulec lekkiej zmianie.
Poszczególne gatunki rozwijają się lepiej w zależności od temperatury można podzielić paprocie na:
- ciepłolubne np. Adiantum, Asplenium
- strefy umiarkowanej: Nephrolepis, Pteris
- tolerancyjne odnośnie niższej temperatury np. do niedogrzewanych miejsc: Cyrtomium
O ile paprocie nie znoszą „przelewania”, wody twardej i zimnej, stojącej w korzeniach, ich optymalny wzrost stymuluje wysoka wilgotność powietrza, którą można uzyskać poprzez odparowniki, zraszanie czy umieszczenie paproci w pomieszczeniach o optymalnej wilgotności 60-80% tj. łazienki. Wiele gatunków potrafi długo znosić suche powietrze w półcieniu, jednak zbyt dużo światła sprawi, że zaczną one blednąć. Wszystkie gatunki wpisują się idealnie we wnętrza w stylu klasycznym, kolonialnym, jak również retro czy vintage.
Ze względu na stosunkowo łatwą pielęgnację wiele gatunków paproci wykorzystuje się do obsadzania Wertykalnych Ogrodów, adaptowanych do nowoczesnych wnętrz w trybie Zielonych Ścian. Więcej na ten temat na Blogu Office Plant>>