BEGONIA ZIMOWA.


Office Plant_begonia zimowa Kraków


Przyjemnie pomyśleć, że dla niektórych kwiatów krótki zimowy dzień to zachęta do kwitnienia. Tak dzieje się w przypadku zimowej begonii / Begonia x elatior /, która do wejścia w fazę generatywną potrzebuje cykli skróconej ekspozycji na światło. Dzięki temu, na przekór monochromatycznym krajobrazom za oknem, na parapetach pojawiają się najgorętsze barwy z dostępnej, begoniowej palety: ogniste czerwienie, miedziane pomarańcze i róże, siarczyste żółcie. Takie kolory grzeją lepiej niż kaloryfer!

Jakich błędów w uprawie begonii się wystrzegać?

  1. Begonia nie lubi marznąć – na czas transportu zabezpieczmy ją solidnie folią i papierem. Nie lubi także zbyt wysokiej temperatury (powyżej 22oC zrzuca kwiaty). Optymalna temperatura uprawy to ok. 15oC.
  2. Nie stawiamy begonii na trasie przeciągów – bardzo tego nie lubi, co obwieszcza zrzucaniem kwiatów.
  3. Przy begonii nie należy palić tytoniu. Marnieje także w kuchni, jeśli jest w niej gazowy piecyk – opary szybko zatrują roślinę.
  4. Najlepiej begonia rośnie na parapetach północno-wschodnich okien – lekki półcień wydłuża czas kwitnienia.
  5. Nie wolno podlewać begonii nieodstaną wodą prosto z kranu.
  6. Przy nawadnianiu nie moczymy liści ani kwiatów. Raz na 8-10dni nalewamy wody na podstawkę, aż roślina wchłonie tyle, ile potrzebuje. Resztę wody usuwamy.
  7. Przekwitnięte kwiaty delikatnie wyłamujemy. Tak samo jak liście, stykające się z podłożem – pomoże to uniknąć chorób grzybowych (mączniak, szara pleśń), na które begonia bywa wrażliwa. Z tego samego powodu nie stawiamy begonii zbyt gęsto obok siebie czy innych roślin.
  8. Nawozimy przy każdym podlewaniu preparatami dla roślin kwitnących z dużą zawartością fosforu oraz potasu.

KRÓTKI DZIEŃ – WIĘCEJ KWIATÓW

Producenci regulują czasem jej kwitnienia poprzez uprawę sterowaną: zacienianie i doświetlanie, dzięki czemu zimową begonię spotkamy nie tylko zimową porą. Teraz jednak natura ułatwia Ogrodnikom pracę, dawkując po krakowsku światła akurat na tyle, by dać sygnał begonii, że czas zawiązywać pąki kwiatowe. Pierwsze sadzonki begonii wyniosłej pojawiają się zatem już w lutym. Okazy te kwitną nieraz aż do późnej jesieni. Begonia x elatior słynie z najobfitszego kwitnienia spośród swoich krewnych, czemu zawdzięcza wysoką pozycję w rankingach popularności. Często spod burzy kwiatów niemal nie widać liści, które również mają swoisty urok – sercowaty kształt i satynowy połysk. Niestety większość kultywarów po kwitnieniu udaje się do Krainy Kompostu.

begonia zimowa


Podobne tematy:

OP_Blog_zimowe kwiaty pielegnacja_roslin_zima.jpg

Scroll to Top